Chemikalia pochodzenia biologicznego

Chemikalia i materiały pochodzące z różnych źródeł biomasy odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu naszego uzależnienia od nieodnawialnych zasobów. Drzewa, rośliny, zboża, algi, bakterie i odpady biologiczne mogą być wykorzystywane w różnych formach do produkcji szerokiej gamy biopochodnych chemikaliów, paliw, produktów i półproduktów.

Alfa Laval może pomóc Ci w efektywnym oddzieleniu wywaru fermentacyjnego i zbiorów, oczyszczaniu po obróbce wstępnej, koncentracji strumieni cukru i ligniny, jak również w oczyszczaniu ścieków i zrzucie cieczy. Dzięki szerokiej gamie rozwiązań w zakresie wymiany ciepła i oddzielania, Alfa Laval jest do Twojej dyspozycji w zakresie wsparcia procesów opartych na biologii.

cleantech-biobased-chemicals-intro-img.jpg

Cleantech-Resource-efficiency-cellulosic-sugars-final-210303.jpg

Cukry celulozowe i etanol

Produkcja cukrów i etanolu z celulozy wymaga dodatkowych etapów oddzielania w porównaniu do tradycyjnej produkcji cukru i etanolu pierwszej generacji. Wysokowydajne separatory Alfa Laval mogą być stosowane do usuwania ligniny po obróbce wstępnej, jak również do usuwania drożdży, podczas gdy systemy odparowywania są stosowane do koncentracji strumieni cukru, ligniny i ścieków w celu zapewnienia optymalnych warunków procesu przy wysokiej wydajności i ponownym wykorzystaniu wody w celu zminimalizowania poboru świeżej wody.

Bioplastik

Biodegradowalne tworzywa sztuczne pochodzące z zasobów odnawialnych są przyszłością dla zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych z surowców pierwotnych. Alfa Laval posiada doświadczenie w usuwaniu komórek i bakterii z bulionu fermentacyjnego do produkcji PLA (kwasu polimlekowego) i PHA (polihydroksyalkanianów) za pomocą szybkobieżnych separatorów. Ten typ separacji wykorzystujący tę samą technologię jest stosowany w przemyśle biotechnologicznym i farmaceutycznym od wczesnych lat 80-tych.

cleantech_bio-plastics.jpg

Cleantech-Recycling-pyrolysis-final-210303.jpg

Piroliza

Piroliza jest procesem termicznym, w którym materiały rozkładają się w podwyższonej temperaturze w obojętnej, pozbawionej tlenu atmosferze. Do pirolizy można wykorzystać praktycznie każde źródło biomasy lub odpadów, co sprawia, że jest to coraz bardziej interesujące rozwiązanie dla rynku odnawialnego i recyklingu. Można z niej uzyskać olej np. z odpadów drzewnych i tartacznych, zużytych opon lub recyklingu mieszanych tworzyw sztucznych. W zależności od surowca mogą powstawać również inne produkty gazowe i stałe, które stanowią dodatkową wartość.

Olej uzyskany w procesie pirolizy wymaga usunięcia wilgoci i zawieszonych cząsteczek zanim zostanie przetworzony na produkty o wartości dodanej w dalszych procesach. Sprawdzona technologia szybkiej separacji Alfa Laval skutecznie oczyszcza olej z pirolizy w jednej operacji, usuwając jednocześnie wodę i cząstki stałe. Oferujemy również szeroką gamę płytowych wymienników ciepła do chłodzenia w procesie pirolizy.

Produkcja oleju talowego

Zmniejszający się rynek papieru wywiera presję na celulozownie, aby znalazły nowe sposoby maksymalizacji rentowności. Dla wielu z nich oznacza to stworzenie zupełnie nowych i zrównoważonych źródeł przychodów, wykorzystujących produkty uboczne powstające w procesach produkcyjnych. Zamiast postrzegać je jako odpady, produkty te przyczyniają się do rozwoju dochodowych firm ubocznych, sprzedających terpentynę, ligninę i przede wszystkim olej talowy.

Obecnie, sprawdzone technologie separacji Alfa Laval są istotnym elementem wielu systemów odzysku oleju talowego. Umożliwiają one zakładom celulozowym zwiększenie wydajności odzysku oleju z celulozy, poprawiając jednocześnie jakość produktu, a nawet zrównoważony rozwój ich działalności.

Case story

Dowiedz się więcej

Cleantech-Resource-efficiency-tall-oil-final-210303.jpg

Oczyszczanie wstępne HVO i zerowy wypływ cieczy

Oleje roślinne z soi, rzepaku, łoju i zużytego oleju spożywczego są surowcami do produkcji odnawialnych olejów napędowych i paliw do silników odrzutowych. Chociaż uwodorniony olej roślinny (HVO) może być produkowany przy użyciu tradycyjnych procesów rafineryjnych, wymaga on zastosowania jednostki obróbki wstępnej (PTU) na wcześniejszym etapie procesu. Obróbka wstępna obejmuje etapy mycia wodą, a następnie zastosowanie separatora wysokoobrotowego w celu skutecznego oddzielenia wody z oleju i zminimalizowania strat surowca. Alfa Laval może dostarczyć kompletne jednostki do oczyszczania wstępnego wraz z rozwiązaniem Zero Liquid Discharge, które zapewnia ponowne wykorzystanie wody do etapów mycia.

Nasze rozwiązania

Cleantech-Recycling-separators-final-210303.jpg

Rozwiązania separacji o wysokiej prędkości

Alfa Laval oferuje idealne rozwiązania w zakresie oddzielania wirówkowego dla każdego rodzaju procesu chemicznego opartego na biologii. Dopasowanie odpowiedniego wyposażenia do specyfiki procesu, doboru organizmów, substratów i medium fermentacyjnego jest absolutnie kluczowe dla sukcesu produkcji. Oferujemy rozwiązania separacji dostosowane do każdej możliwej kombinacji okoliczności i wymagań.


Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie odparowywania

Alfa Laval oferuje kompletne systemy odparowywania, zoptymalizowane pod kątem konkretnych warunków. Na przykład, czy priorytetem są niskie nakłady inwestycyjne? A może ważniejsze jest zminimalizowanie zużycia pary i uzyskanie możliwie najniższych kosztów operacyjnych w długim okresie czasu? Tak czy inaczej, możemy zaprojektować system, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.


Dowiedz się więcej 

Zerowy wyciek cieczy

Systemy Alfa Laval Zero Liquid Discharge (ZLD) są solidnymi, kompaktowymi rozwiązaniami zaprojektowanymi w celu absolutnej minimalizacji zrzutu cieczy w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Systemy ZLD optymalizują efektywność zużycia wody poprzez połączenie rozwiązań termicznych i technologii separacji, z  parownikiem AlfaFlash jako centralnym elementem systemu.


Dowiedz się więcej


cleantech_symbol_RGB_png.png

Czysta energia

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Get in touch

Your information is stored and processed in accordance to our privacy and data protection policy.