Gospodarka cyrkulacyjna

Żyjemy dziś w gospodarce linearnej, opartej na zasadzie "weź - zrób - wyrzuć". Produkty są zużywane i wyrzucane, pozbawiając nas dostępu do wciąż cennych i często ograniczonych zasobów naturalnych oraz przyczyniając się do dalszego zanieczyszczania środowiska. W gospodarce cyrkulacyjnej natomiast, cały cykl życia produktu jest zaprojektowany w taki sposób, aby wyeliminować odpady i zanieczyszczenia. Kiedy jeden produkt przestaje być opłacalny, jego materiały i komponenty są ponownie wykorzystywane w inny sposób. Wszystko podlega recyrkulacji, co prowadzi do regeneracji obserwowanej w systemach naturalnych.

Dzięki wyjątkowej wiedzy na temat technologii oddzielania i termicznej, Alfa Laval jest liderem w rozwoju nowych rozwiązań w zakresie gospodarki cyrkulacyjnej. Obecnie możemy pomóc Ci w zwiększeniu efektywności wykorzystania zasobów oraz redukcji, ponownym wykorzystaniu i recyklingu odpadów, aby zoptymalizować procesy produkcyjne w celu uzyskania bardziej niezawodnych i zrównoważonych wyników. Wspólnie możemy przyspieszyć przejście do gospodarki cyrkulacyjnej w zakresie biochemii, bioplastików, biopaliw, stałych odpadów komunalnych (MSW), zerowego zrzutu cieczy (ZLD), recyklingu tworzyw sztucznych, tekstyliów i wielu innych.

Cleantech-Circular-economy-intro-final.jpg

 

cleantech-circular-economy-chart-final.png

Definiowanie gospodarki cyrkulacyjnej

Gospodarka cyrkulacyjna, zdefiniowana przez fundację Ellen MacArthur, opiera się na zasadach eliminacji odpadów i zanieczyszczeń, utrzymywania produktów i materiałów w użyciu oraz regeneracji systemów naturalnych.

Innymi słowy, nic się nie marnuje, a wszystkie nasze zasoby naturalne są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób, wielokrotnie. Produkty są wytwarzane z wykorzystaniem energii odnawialnej. W procesach produkcyjnych woda, chemikalia i materiały są ponownie wykorzystywane, redukowane i poddawane recyklingowi. Produkty uboczne są wydobywane i wprowadzane do innych systemów obiegowych. Produkt jest następnie używany tak długo, jak to możliwe. W przypadku zepsucia, produkt jest naprawiany, a nie wyrzucany. Pod koniec cyklu życia produktu, jego części składowe są poddawane recyklingowi, aby ponownie wprowadzić je do produkcji, kończąc w ten sposób cykl. Materiał biologiczny, który nie podlega recyklingowi, zamiast tego ulega degradacji, odnawiając się dzięki światłu słonecznemu, CO2 i składnikom odżywczym, co umożliwia wzrost nowych zasobów naturalnych.

Będzie to oczywiście ogromna zmiana dla przemysłu, ale konieczna. Czy Twoja firma jest gotowa na przejście na cyrkulacyjny model biznesowy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się jak nasze rozwiązania mogą pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.


Skontaktuj się z nami

cleantech-Resource-efficiency-intro-img-final.jpg

Efektywność wykorzystania zasobów

Co tak naprawdę oznacza bardziej efektywne wykorzystanie zasobów? Ostatecznie chodzi o zwiększenie wydajności, oczywiście poprzez maksymalne wykorzystanie każdego surowca, ale także zapewnienie, że absolutnie nic się nie zmarnuje.

Prawidłowo prowadzona efektywność wykorzystania zasobów nie tylko poprawia zrównoważony charakter działalności. Może to być również inteligentny sposób na obniżenie kosztów i zwiększenie rentowności.

Alfa Laval posiada szeroką gamę rozwiązań i wiedzę, które pomogą Ci zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów naturalnych, począwszy od ekologicznych chemikaliów i bioproduktów, a skończywszy na naturalnych czynnikach chłodniczych. Już dziś dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej branży.

Dowiedz się więcej

Cleantech-Reuse-reduce-recycle-final-210303.jpg

Ponowne wykorzystanie, redukcja i recykling

Większość procesów przemysłowych zużywa obecnie duże ilości zasobów naturalnych i w rezultacie wytwarza znaczne ilości odpadów. Dzięki odpowiedniej technologii, możliwe jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i obniżenie kosztów operacyjnych.

Alfa Laval posiada bogate doświadczenie we wspieraniu klientów w zakresie rozwiązań umożliwiających oczyszczanie i odzyskiwanie odpadów na miejscu, co pozwala na lepsze zarządzanie strumieniami odpadów i wody. Nasze wysoce efektywne rozwiązania w zakresie oddzielania odpadów i gospodarki wodnej mogą pomóc w ograniczaniu, ponownym wykorzystaniu i recyklingu odpadów w nowy sposób.

Dowiedz się więcej

Cleantech-product-lifetime-final-210303.jpg

Trwałość produktu

 

Zapewnienie zrównoważonego rozwoju w gospodarce cyrkulacyjnej oznacza również optymalizację i maksymalizację wydajności każdego produktu w całym okresie jego użytkowania. W Alfa Laval jest to jeden z głównych aspektów projektowania naszych urządzeń i materiałów, z których korzystamy. Współpracujemy z klientami, aby zapewnić, że nasze produkty są eksploatowane w optymalny sposób, zapewniający długotrwałe i efektywne działanie. Nasze kompleksowe usługi serwisowe zapewniają każdemu klientowi Alfa Laval odpowiednie wsparcie w celu uzyskania optymalnego działania urządzeń przez cały okres ich eksploatacji. W niektórych przypadkach możemy nawet doradzić, w jaki sposób dany produkt może być ponownie wykorzystany i poddany recyklingowi po zakończeniu jego eksploatacji.

Dowiedz się więcej

Przyspieszenie rozwoju idei cyrkulacji dla Outokumpu

Outokumpu, światowy lider w dziedzinie stali nierdzewnej, zmniejszył emisję dwutlenku węgla poprzez poprawę cyrkulacjii zużycia płynów w procesie odtłuszczania. Możliwość ponownego wykorzystania większej ilości płynu przez dłuższy czas pomogła firmie zwiększyć wydajność produkcji, a także przyczyniła się do zmniejszenia ilości odpadów i poprawy jakości produktów końcowych.

 

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej.

Obecność we wszystkich sektorach

Dzięki wiodącym innowacjom w dziedzinie oddzielania i wymiany ciepła, Alfa Laval jest obecna w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc Ci poprawić proces cyrkulacji w Twojej firmie? Wybierz swoją dziedzinę z listy poniżej.

Steam_and_heat_640x360.jpg

Minimalizacja ilości odpadów płynnych (Zero Liquid Discharge ZLD)

Systemy ZLD Alfa Laval są solidnymi, kompaktowymi rozwiązaniami zaprojektowanymi w celu absolutnej minimalizacji zrzutu cieczy w szerokim zakresie zastosowań związanych z odpadami przemysłowymi.

Systemy ZLD optymalizują efektywność zużycia wody poprzez połączenie rozwiązań termicznych i technologii oddzielania, z parownikiem AlfaFlash jako centralnym elementem zestawu.


Dowiedz się więcej

cleantech-biobased-chemicals-intro-img.jpg

Chemikalia pochodzenia biologicznego

Chemikalia i materiały pochodzące z różnych źródeł biomasy odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu naszego uzależnienia od nieodnawialnych zasobów. Drzewa, rośliny, zboża, algi, bakterie i odpady biologiczne mogą być wykorzystywane w różnych formach do produkcji szerokiej gamy biopochodnych chemikaliów, paliw, produktów i półproduktów. Alfa Laval może pomóc Ci w poprawie efektywności i zrównoważonego rozwoju w szerokim zakresie zastosowań chemikaliów pochodzenia biologicznego.


Dowiedz się więcej

cleantech-Recycling-intro-img-final.jpg

Recykling

 

W gospodarce cyrkulacyjnej ostatnią fazą cyklu życia produktu jest recykling.

Umożliwia on wykorzystanie składników i zasobów naturalnych zawartych w produkcie, przywracając je do produkcji.

Obecnie powstające procesy stwarzają nowe możliwości komercjalizacji procesów recyklingu tworzyw sztucznych, tekstyliów, baterii, stałych odpadów komunalnych (MSW) i innych.


Dowiedz się więcej


cleantech_symbol_RGB_png.png

Czysta energia

Skontaktuj się z nami

Dowiedź się więcej na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Informacje te są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.