Recykling

W gospodarce cyrkulacyjnej recykling jest ostatnim etapem cyklu życia produktu, kiedy nie można go już ponownie wykorzystać, serwisować ani naprawiać. Recykling umożliwia nam wykorzystanie składników i zasobów naturalnych zawartych w produkcie, przywracając je do produkcji. Jednak obecnie tylko ułamek materiałów jest poddawany recyklingowi, a większość trafia do spalarni lub na wysypiska śmieci. Na szczęście powstające procesy stwarzają nowe możliwości komercjalizacji recyklingu tworzyw sztucznych, tekstyliów, baterii, stałych odpadów komunalnych (MSW) i innych.

Alfa Laval oferuje rozwiązania w zakresie efektywnego oddzielania i gospodarki wodnej dla etapów oczyszczania i koncentracji w procesach recyklingu. Te solidne i sprawdzone technologie pomagają zmniejszyć zużycie wody i ilość odpadów nie nadających się do recyklingu. Oferujemy również szeroki zakres rozwiązań w zakresie wymiany ciepła do chłodzenia w procesach takich jak piroliza i gazyfikacja. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci przekształcić dzisiejsze odpady w wartość jutra.

Alfa-Laval-recycling.jpg

Cleantech-Recycling-pyrolysis-final-210303.jpg

Piroliza

Piroliza jest procesem termicznym, w którym materiały rozkładają się w podwyższonej temperaturze w obojętnej, pozbawionej tlenu atmosferze. Do pirolizy można wykorzystać praktycznie każde źródło biomasy lub odpadów, co sprawia, że jest to coraz bardziej interesujące rozwiązanie dla rynku odnawialnego i recyklingu. Można z niej uzyskać olej np. z odpadów drzewnych i tartacznych, zużytych opon lub recyklingu mieszanych tworzyw sztucznych. W zależności od surowca mogą powstawać również inne produkty gazowe i stałe, które stanowią dodatkową wartość.

Olej uzyskany w procesie pirolizy wymaga usunięcia wilgoci i zawieszonych cząsteczek zanim zostanie przetworzony na produkty o wartości dodanej w dalszych procesach. Sprawdzona technologia szybkiej separacji Alfa Laval skutecznie oczyszcza olej z pirolizy ew jednej operacji, usuwając jednocześnie wodę i cząstki stałe. Oferujemy również szeroką gamę płytowych wymienników ciepła do chłodzenia w procesie pirolizy.

Chemiczna depolimeryzacja

Przekształcanie polimerów z powrotem do ich monomerów umożliwia odtworzenie wszystkich nowych polimerów pierwotnych - bez wpływu na trwałość produktu. W porównaniu do pirolizy i innych heterogenicznych metod recyklingu, obecnie stosowane metody depolimeryzacji wymagają jednorodnego surowca. Alfa Laval oferuje urządzenia termiczne i separujące do procesów depolimeryzacji termicznej, jak również do ponownej polimeryzacji produktów.

cleantech-Recycling-Chemical-depolymerization-final.jpg

cleantech_textile-recycling.jpg

Recykling tekstyliów

Przemysł tekstylny jest drugą najbardziej zanieczyszczającą branżą na świecie, która podczas produkcji zamienia ogromne ilości słodkiej wody w ścieki. Recykling materiałów tekstylnych jest jednym z ważnych elementów układanki mającej na celu wprowadzenie w tej branży idei okrągłego obiegu. Rozwiązania Alfa Laval Zero Liquid Discharge (ZLD) umożliwiają ponowne wykorzystanie wody w procesie recyklingu tekstyliów w celu zmniejszenia zużycia świeżej wody i zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Odpady jako cenny surowiec

To, co dziś często uważane jest za odpady, w przyszłości może stać się cennym surowcem. Na przykład, popiół ze spalarni zawiera duże ilości soli, które można wydobyć i oczyścić.
Osady ściekowe mogą być wykorzystywane jako surowiec do produkcji betonu. Cenne metale, które wcześniej były zbyt trudne do odzyskania, mogą być skoncentrowane z rozcieńczonych strumieni. Ścieki można przetworzyć na produkty nawozowe. A to tylko kilka z nieskończonych możliwości bardziej efektywnego wykorzystania naszych zasobów.

Dzięki unikalnym, zaawansowanym rozwiązaniom w zakresie wymiany ciepła i separacji, Alfa Laval może zapewnić bardziej efektywne działanie praktycznie każdego rodzaju zakładu recyklingu. Współpracujemy z Tobą, aby zwiększyć produkcję Twojego zakładu, dbając o cenne odpady i zamykając koło.

cleantech-Recycling-waste-as-raw-material-final.jpg

Nasze rozwiązania 

AlfaFlash 640x360px.jpg

Alfa Laval Zero Liquid Discharge (ZLD)

Systemy ZLD Alfa Laval są solidnymi, kompaktowymi rozwiązaniami zaprojektowanymi w celu absolutnej minimalizacji zrzutu cieczy w szerokim zakresie zastosowań związanych z odpadami przemysłowymi. Systemy ZLD optymalizują efektywność zużycia wody poprzez połączenie rozwiązań termicznych i technologii oddzielania, z parownikiem AlfaFlash  jako głównym elementem. 


Dowiedz się więcej

Wysokoobrotowe separatory Alfa Laval

Alfa Laval oferuje idealne rozwiązania do oddzielania odśrodkowego dla każdego rodzaju recyklingu. Dopasowanie odpowiedniego wyposażenia do specyfiki procesu i surowca jest absolutnie kluczowe dla sukcesu Twojej produkcji. Alfa Laval wspiera Cię technologią oddzielania, fachowym doradztwem i ofertą serwisową, abyś mógł otrzymać idealne rozwiązanie zapewniające długotrwałe i niezawodne działanie, zgodnie z Twoimi indywidualnymi wymaganiami.


Dowiedz się więcej

Olmi_Reforming_Process_Gas_Boiler_640x360.png

Alfa Laval OLMI procesowy kocioł gazowy

Kocioł gazowy Alfa Laval jest niezawodnym rozwiązaniem do odzysku ciepła w procesie schładzania gazu syntezowego. W krytycznych zastosowaniach, takich jak produkcja syngazu z odpadów tworzyw sztucznych, kocioł gazowy Alfa Laval OLMI jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym spokój operacyjny. Możesz liczyć na szybki zwrot inwestycji dzięki niezawodnemu narzędziu do redukcji wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Dowiedz się więcej

Uszczelkowe płytowo-ramowe wymienniki ciepła Alfa Laval

Efektywność energetyczna ma zasadnicze znaczenie dla opłacalności procesów recyklingu. Nasze uszczelkowe płytowo-ramowe wymienniki ciepła zapewniają najlepsze w swojej klasie parametry i niezawodność w tych zastosowaniach. Linia wymienników przemysłowych Alfa Laval jest odpowiednia dla szerokiego zakresu zadań, od ogrzewania, chłodzenia i odzysku ciepła do kondensacji i odparowania.


Dowiedz się więcej


cleantech_symbol_RGB_png.png

Czysta energia

Skontaktuj się z nami

Dowiedź się więcej na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Skontakuj się z nami

Twoje informacje są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności i ochrony danych.