Organiczny cykl Rankine’a (ORC)

Obecnie wytwarzanie czystej energii elektrycznej z ciepła niskotemperaturowego jest jedną z najskuteczniejszych metod, jakimi dysponują przedsiębiorstwa w celu poprawy efektywności energetycznej i ogólnego profilu zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie sprawdzonego procesu Organic Rankine Cycle (ORC) umożliwia przenoszenie ciepła cieplnego cieczy lub gazów w celu wytworzenia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla energii w efektywny sposób. Dotyczy to zarówno ciepła pochodzącego ze źródeł geotermalnych, jak i ciepła odpadowego w przemyśle lub handlu.

Niezależnie od źródła ciepła, wybór odpowiedniego wymiennika ciepła jest kluczowy dla maksymalizacji sprawności - a tym samym zrównoważonego rozwoju - danego rozwiązania. Alfa Laval ściśle współpracowała z klientami przy realizacji wielu projektów ORC. Nasze szerokie portfolio technologii płytowych wymienników ciepła, w połączeniu z naszą unikalną wiedzą i doświadczeniem w branży, gwarantuje uzyskanie najbardziej efektywnego odzysku ciepła do produkcji czystej energii elektrycznej. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu ORC.

cleantech-ORC-pipes.jpg

Zrównoważone ogrzewanie holenderskich szklarni

Holandia zobowiązała się do rezygnacji z gazu ziemnego do 2030 roku. W związku z tym, sektor cieplarniany w tym kraju już podejmuje kroki w kierunku wdrożenia odnawialnych źródeł energii do produkcji. Dowiedz się, w jaki sposób Alfa Laval pomaga w tym zakresie, stosując unikalne rozwiązania płytowych wymienników ciepła zoptymalizowanych pod kątem wymagań produkcji energii geotermalnej.


Dowiedz się więcej

ORC: Jak to działa?

Podstawowa zasada działania systemu ORC może być postrzegana jako przeciwieństwo pompy ciepła. Podczas gdy pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania energii cieplnej do różnych celów, system ORC wykorzystuje energię cieplną do wytwarzania energii elektrycznej.

W typowej konstrukcji ORC, źródło energii cieplnej zasila parownik, napędzając ekspander lub "sprężarkę zwrotną", która z kolei wytwarza energię elektryczną. Dostawcą ciepła może być źródło naturalne, jak w przypadku energii geotermalnej, lub ciepło odpadowe z dowolnej liczby przemysłowych źródeł ciepła odpadowego. W ten sposób projekt ORC umożliwia zrównoważone wykorzystanie istniejącej energii cieplnej, która w przeciwnym razie zostałaby utracona do atmosfery.

Wymienniki ciepła są krytycznym elementem systemu ORC i są wykorzystywane na kilku etapach cyklu. Funkcjonują one jako parowniki, skraplacze oraz regeneratory lub ekonomizery (w celu uzyskania bardziej przejrzystej ilustracji patrz załączony schemat). Zastosowanie najbardziej optymalnej technologii płytowych wymienników ciepła dla danego zadania gwarantuje, że system może zapewnić najbardziej niezawodne, wydajne, a tym samym zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej.

 

Cleantech-ORC-illustration-logo.png

Nasze rozwiązania

alfa-laval-micro-640x360.png

Alfa Laval Micro

Prawie zawsze istnieje możliwość dalszego obniżania zużycia energii elektrycznej i związanych z tym kosztów poprzez odzyskiwanie energii traconej w postaci ciepła spalin. Alfa Laval Micro jest kompaktowym wymiennikiem ciepła spalin zaprojektowanym specjalnie do tego celu. Umożliwia on efektywne odzyskiwanie ciepła odpadowego z małych turbin gazowych, małych silników, czystych spalin procesowych i innych strumieni ciepła odpadowego, co pozwala na dalsze zwiększenie efektywności energetycznej.


Dowiedz się więcej

Wymienniki płytowe Alfa Laval typu gaz-ciecz

Od wyjątkowo wysokich temperatur do mediów o wyjątkowo niesymetrycznym przepływie, oferta płytowych wymienników ciepła Alfa Laval typu gaz-ciecz pozwala na więcej niż inne płytowe wymienniki ciepła. Dzięki rewolucyjnej konstrukcji płytowej z wgłębieniami, zapewniają one efektywny odzysk ciepła i bardzo niski spadek ciśnienia w instalacjach gazowych - a wszystko to przy znacznie mniejszej powierzchni zabudowy niż w przypadku technologii rurowych.


Dowiedz się więcej

Semi_welded_range_640x360.jpg

Półspawane płytowo-ramowe wymienniki ciepła Alfa Laval

Przemysłowe półspawane płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval są odpowiednie do chłodnictwa, procesów chemicznych i różnego rodzaju zastosowań przemysłowych. Ich unikalny system uszczelnień RefTight™ gwarantuje niezawodne, długotrwałe uszczelnienie pomiędzy spawanymi kanałami, ponieważ spoina laserowa znajduje się na zewnątrz rowka uszczelki pierścieniowej. Jednocześnie, gładka powierzchnia zapewnia szczelne, jednolite uszczelnienie na całym pierścieniu uszczelki.


Dowiedz się więcej

Wytwarzanie energii elektrycznej metodą ORC

Energia odnawialna nie tylko napędza rozwój, ale również dobrze wróży bardziej zrównoważonej przyszłości. Wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem energii geotermalnej lub ciepła odpadowego z przemysłu może zwiększyć wydajność zakładu, poprawić oddziaływanie na środowisko i zwiększyć rentowność. Alfa Laval oferuje pełną gamę rozwiązań wymienników ciepła dla energetyki geotermalnej i ORC, w tym wysokowydajne i kompaktowe konstrukcje zoptymalizowane pod kątem systemów w pełni kontenerowych.

Alfa Laval Sustainable solutions Organic ranking cycle (ORC)


cleantech_symbol_RGB_png.png

Czysta energia

Skontaktuj się z nami

Dowiedź się więcej na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Sknaktuj się z nami

Twoje informacje są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności i ochrony danych.