Przetwarzanie białek pochodzenia roślinnego

Rosnąca świadomość społeczna na temat korzyści zdrowotnych i środowiskowych białka roślinnego powoduje poważne zmiany na rynku białek. Alfa Laval odgrywa aktywną rolę w rozwoju branży białek roślinnych, wspierając globalne firmy spożywcze, startupy i instytucje badawcze fachowym doradztwem i wiodącymi na rynku rozwiązaniami w zakresie przetwarzania.

plant-based-mainpage-small

Kompleksowa obsługa systemów przetwarzania białek roślinnych

Jesteśmy jednym z wiodących na świecie dostawców systemów przetwarzania białka roślinnego. Oferujemy również systemy do uzdatniania serwatki/odzysku wody i obróbki cieplnej, a także kompletne linie przetwarzania skrobi, zapewniając brak utraty wartości. Dzięki współpracy z naszymi partnerami możemy również dostarczać systemy mielenia i suszenia, co czyni nas dostawcą kompletnych linii przetwórczych z jednego źródła.

Nasze systemy są objęte gwarancją procesu. Są one w pełni dostosowane i zoptymalizowane na poziomie systemu pod kątem wysokiej wydajności i niskich kosztów operacyjnych. Zaprojektowane z myślą o elastyczności, są łatwe do skalowania, dzięki czemu rozbudowa i przejście z instalacji pilotażowej do produkcji na pełną skalę są przewidywalne i płynne. Wszystkie nasze komponenty zostały zaprojektowane i zbudowane z myślą o wysokiej czystości produktu, wyjątkowej higienie i łatwym czyszczeniu. Dzięki temu nasz sprzęt jest idealnym wyborem do produkcji izolatów białkowych klasy spożywczej spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności.

Dostosowane rozwiązania, w tym mielenie, przetwarzanie na mokro i suszenie

.
2 Plant based process chart

Wszystkie nasze rozwiązania procesowe są unikalne, ale zazwyczaj obejmują następujące etapy procesu:

Ekstrakcja białek

Proces produkcji białka roślinnego rozpoczyna się od ekstrakcji białka. Po pierwsze, surowiec jest mieszany z wodą w celu utworzenia zawiesiny i przy użyciu metod takich jak ekstrakcja alkaliczna, ekstrakcja kwasowa lub ekstrakcja wspomagana enzymami, białko jest rozpuszczane w wodzie.

Następnie białko jest oddzielane od innych składników zawiesiny, głównie włókien i skrobi, przy użyciu technologii wirowania, takich jak dekantery, hydrocyklony i separatory. Wirowanie ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na filtracji, w tym wysoką wydajność separacji, niskie zużycie energii i minimalne wytwarzanie odpadów. Przyczynia się to do bardziej zrównoważonego i wydajnego procesu ekstrakcji białek przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produktu.

4 Protein extraction plant based

Oczyszczanie białek

Po ekstrakcji usuwa się zanieczyszczenia wpływające na jakość i funkcjonalność produktu finalnego. Jest to kluczowy etap produkcji wysokiej jakości produktów białkowych i można zastosować kilka metod, na przykład wytrącanie i ultrafiltrację.

Wytrącanie jest prostszą i bardziej opłacalną metodą i polega na dodaniu kwasu do roztworu białka w celu wywołania wytrącania się białka. Wytrącone białka są następnie oddzielone od wody procesowej za pomocą dekanterów i separatorów. Ultrafiltracja to kolejna powszechnie stosowana metoda. Technika ta wykorzystuje membranę o określonym rozmiarze porów, która pozwala na przejście mniejszych cząsteczek przy jednoczesnym zatrzymaniu większych białek.

 

Obróbka cieplna

Obróbka cieplna lub pasteryzacja jest przeprowadzana w celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego w końcowych białkach roślinnych. Produkt białkowy jest podgrzewany do określonej temperatury przez określony czas w celu zniszczenia szkodliwych mikroorganizmów, przy jednoczesnym uniknięciu nadmiernego ogrzewania i zachowaniu właściwości odżywczych i funkcjonalnych białka. Pasteryzacja białek może również poprawić trwałość i stabilność produktu.

heat treatment plant based

 

Przetwarzanie skrobi

Oprócz białka, surowce roślinne mogą również zawierać cenne składniki, takie jak włókna i skrobia. Podczas procesu ekstrakcji białka składniki te można oddzielić i odzyskać jako strumień boczny, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał surowca. Zapewnia to nie tylko nowy strumień dochodów, ale także zmniejsza ilość odpadów.

Dowiedz się więcej o naszych kompletnych systemach obróbki

.

 

Przestań marnować zasoby – zainstaluj system obróbki serwatki

Dodanie systemu uzdatniania serwatki (wody procesowej) do instalacji ma znaczący pozytywny wpływ na wydajność, koszty wody i zrównoważony rozwój. System oczyszczania serwatki pozwala odzyskać wodę, białka i węglowodany zamiast wysyłać te cenne zasoby do oczyszczalni ścieków.

Oprócz zmniejszenia ilości ścieków, odzyskiwanie wody może znacznie zmniejszyć zużycie wody. Odzyskana woda może być wykorzystana do celów czyszczących lub dalej oczyszczana w celu potencjalnego ponownego wykorzystania w instalacji. Obieg zamknięty to droga do zrównoważonego świata.

Dowiedz się, w jaki sposób możesz ponownie wykorzystać wodę procesową

.

Elastyczność w zakresie surowców

Posiadamy rozwiązania przetwórcze dla szerokiej gamy upraw. W miarę opracowywania nowych produktów rośnie zainteresowanie nowymi rodzajami białek o różnych właściwościach pod względem smaku, wartości odżywczych i/lub tekstury. Dodanie odpowiedniego białka może również poprawić funkcjonalność techniczną, w tym zdolność do stabilizacji układów wielofazowych, takich jak pianki i emulsje. Ponadto skład i jakość białka mogą codziennie wykazywać wahania. W rezultacie nasze systemy zostały starannie zaprojektowane w celu zapewnienia możliwości adaptacji i utrzymania spójnej wydajności.


Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz poznać potencjał wykorzystania różnych surowców i uzyskać więcej informacji na temat naszych elastycznych projektów.

wheat plant based C
greenbeans plant based c
soybean plantbased c
seaweed plantbased c

Zboża

Pszenica
Owies
Ryż
Kukurydza

Rośliny skrobiowe

Groszek żółty

Ciecierzyca

Fasola Faba

Fasola mung

Ziemniak

Nasiona oleiste

Soja

Słonecznik

Rzepak/Canola

Łubin

Rośliny wodne

Wodorosty
Glony
Dulse 
Algi 

Zwiększ zyski poprzez ekstrakcję włókien i skrobi

Oprócz białka rośliny zawierają również w różnym stopniu błonnik i skrobię. Wydobywanie tych cennych frakcji ze strumieni bocznych pozwala w pełni wykorzystać potencjał surowca. Korzyści obejmują:

  • Mniej odpadów do obsługi i przetwarzania
  • Nowe strumienie dochodów. Skrobia może być sprzedawana do celów spożywczych, paszowych lub do wykorzystania jako biogaz.  

Alfa Laval ma duże doświadczenie w pozyskiwaniu tych cennych składników z różnych surowców i może zapewnić wysoce wydajne, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania oparte na technologiach takich jak dekantery, hydrocyklony, sita i separatory. Dzięki zastosowaniu tych technologii ekstrakcja skrobi i włókien staje się procesem zrównoważonym, przyczyniając się w ten sposób do obiegu zamkniętego zakładu.

12 shutterstock 1433953580

Przetwarzanie zrównoważonego białka z młóta browarnianego

EverGrain™, spółka zależna w całości należąca do globalnego giganta piwowarskiego Anheuser-Busch InBev, opracowała najnowocześniejszy proces ekstrakcji wysokiej jakości izolatu białka z młóta zbożowego, produktu odpadowego z procesu warzenia piwa. To, co wcześniej było suszone i sprzedawane jako niskowartościowa pasza dla zwierząt, jest teraz przekształcane w zrównoważone źródło wysokiej jakości, wysoce odżywczego białka roślinnego.

Alfa Laval dostarczyła technologię separacji i obsługi płynów dla nowego zakładu EverGrain w St Louis. Obejmuje to sześć dużych dekanterów, systemy odwróconej osmozy, zawory, pompy i sprzęt do czyszczenia zbiorników.

Przeczytaj całość

. .

Uzyskaj wiarygodne dane przed przejściem na dużą skalę

14 reliable data plant based

Testy pilotażowe w Twojej lokalizacji …  

Alfa Laval oferuje kompletne portfolio komponentów do przetwarzania na skalę pilotażową do produkcji białek roślinnych. Nasze kompaktowe moduły pilotażowe typu plug-and-play ułatwiają sprawdzanie poprawności koncepcji i gromadzenie cennych danych testowych. Nasze modele pilotażowe mają takie same właściwości operacyjne jak modele pełnowymiarowe, dzięki czemu zwiększanie skali jest łatwe i przewidywalne.

Dowiedz się więcej

… lub w naszym centrum aplikacji 

Zapraszamy do wykonania testów w skali pilotażowej na naszych stanowiskach badawczych i aplikacyjnych. Tutaj mamy kompletną konfigurację obejmującą różne etapy procesu, umożliwiającą wypróbowanie nowych pomysłów i potwierdzenie wydajności różnych urządzeń.

Skontaktuj się z nami

.
Different types of beans

Webinar – Wprowadzenie do produkcji białek roślinnych

Dowiedz się więcej o rozwijającym się rynku roślinnych produktów białkowych i sposobach optymalizacji procesów produkcyjnych w celu uzyskania maksymalnej wydajności, jakości produktów i wykorzystania surowców.

Dowiesz się więcej o następujących kwestiach:

  • Powszechnie stosowane i nowe surowce
  • Procesy obróbki wstępnej
  • Proces frakcjonowania na mokro
  • Jak odzyskać wodę, białka i węglowodany oraz produkty uboczne
  • Asortyment systemów i komponentów Alfa Laval do przetwarzania białek pochodzenia roślinnego

Obejrzyj webinar

.

 Rozwiązania serwisowe

Łącząc systemowe podejście do usług z rozległą wiedzą na temat procesów, optymalizujemy wydajność całego procesu, identyfikując i usuwając pierwotne przyczyny problemów.

Oferujemy pełen zakres usług obejmujących cały okres eksploatacji instalacji. Nasza globalna sieć usług obejmuje prawie 100 krajów, co oznacza, że szybkie i profesjonalne wsparcie jest zawsze blisko.

Aby uzyskać maksymalny zwrot z inwestycji, zalecamy zawarcie umowy serwisowej Alfa Laval. To w pełni dostosowane rozwiązanie serwisowe upraszcza budżetowanie i maksymalizuje wydajność i czas pracy bez przestojów. Koncentrując się na codziennej pracy, zajmujemy się planowaniem, zaopatrzeniem i realizacją wymaganych działań serwisowych.

Dowiedz się więcej o serwisie

.

 Kluczowe produkty