Swobodne chłodzenie wodą

Darmowe chłodzenie wodą jest ekonomiczną i przyjazną dla środowiska alternatywą dla wytwarzania chłodu. W rzeczywistości wiele krajów na całym świecie zainstalowało free cooling w celu ochrony swoich centrów danych z fantastycznymi wynikami.

Kiedy wykorzystujemy free-cooling jako wybrane źródło, wymagane jest mniej mechaniczne chłodzenie. Oznacza to, że mniej szkodliwych czynników chłodniczych i paliw kopalnych jest potrzebnych do utrzymania systemów w ruchu.

Dzięki naszej strategii ciągłych badań i rozwoju, możemy dostarczyć produkty do każdego zastosowania chłodniczego, niezależnie od medium chłodzącego lub źródła. Innymi słowy, możemy wykorzystać każdy rodzaj agresywnego medium chłodzącego, jakie chcesz zastosować. Obejmuje to wszystko, od wody morskiej i słonawej po wodę rzeczną i studzienną.

Dodatkowo, stosując płytowy wymiennik ciepła w swoim systemie, można odizolować pętlę wody lodowej od wszystkich wrażliwych urządzeń. W ten sposób można wyeliminować ryzyko korozji, powstawania kamienia kotłowego lub konieczności ciągłej konserwacji.

Dodanie wymiennika ciepła do systemu free-coolingowego wymaga również mniej miejsca, jest to więc rozwiązanie niezwykle kompaktowe. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowań morskich i słodkowodnych zalecamy użycie filtra w celu ochrony wymiennika ciepła.

Alfa Laval ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko doskonałe produkty. Zawsze jesteśmy gotowi wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić wysokiej jakości rozwiązania dla wszystkich potrzeb produkcyjnych.


Dowiedz się więcej!

Swobodne chłodzenie za pomocą agregatu chłodniczego

free cooling of datacenter with a chiller

Wiosną i jesienią stosuje się kombinację chłodzenia swobodnego i chłodu wytwarzanego przez agregat chłodniczy, natomiast latem chłodziarka wykonuje większość czynności związanych z chłodzeniem samodzielnie. Woda jest formą chłodzenia swobodnego i może pochodzić z rzek, jezior, (głębokich) oceanów, wód gruntowych, lodu i śniegu.

Swobodne chłodzenie z obejściem agregatu chłodniczego

free cooling of datacenter with a chiller bypass

Produkcja energii elektrycznej często wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza, więc zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez agregat chłodniczy ma pozytywny wpływ na środowisko. Zainstalowanie systemu bypassu agregatu chłodniczego pozwoli zaoszczędzić koszty i poprawić wartość PUE i CUE systemu. Dodatkowo, pomoże pokryć zapotrzebowanie na chłód w okresach, gdy źródło darmowego chłodzenia ma niższą temperaturę niż woda lodowa, np. zimą.

Oszczędności w wielu wymiarach

Zastosowanie free-coolingu z wodą i dobrze zaprojektowanego płytowego wymiennika ciepła z uszczelkami na wiele sposobów poprawia efektywność kosztową i zrównoważony rozwój centrum danych. Wiemy o tym, ponieważ udowodniono, że stosowanie wymienników ciepła z certyfikatem AHRI zmniejsza efektywność wykorzystania energii (PUE) o 2%. Zmniejszy to nawet efektywność wykorzystania węgla (CUE) Twojego obiektu o tę samą wartość. Ponadto, wymiennik ciepła w systemie chłodzenia umożliwia bardziej efektywny odzysk ciepła i w rezultacie niższe koszty operacyjne. 


Dowiedz się więcej 

Zaprojektuj swój system dla maksymalnej rentowności

Projektowanie wymienników ciepła dla centrów danych różni się od projektowania dla aplikacji HVAC. Po pierwsze, musimy znaleźć odpowiednie temperatury dla ciągłego procesu chłodzenia. Następnie należy rozważyć i obliczyć inne ważne parametry projektowe, takie jak natężenie przepływu, turbulencje, zanieczyszczenie i spadek ciśnienia.

Prawidłowo zaprojektowany wymiennik ciepła zwiększa niezawodność systemu chłodzenia i utrzymuje wysoki poziom wydajności. Alfa Laval pomoże Ci zoptymalizować potrzeby związane z chłodzeniem dzięki naszym sprawdzonym wymiennikom ciepła i doświadczeniu w chłodzeniu centrów danych.

Obejrzyj ten film z naszym ekspertem, Gemmą Reeves, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zaprojektować wymienniki ciepła do swobodnego chłodzenia wodą w centrum danych. 

Zalety płytowo-ramowego wymiennika ciepła z uszczelką

 • Umożliwia ominięcie agregatu chłodniczego w celu swobodnego chłodzenia, gdy pozwala na to temperatura zewnętrzna i klimat
 • Zmniejszone zużycie wody i koszty pompowania dzięki czystszym rurom i zminimalizowanym potrzebom płukania
 • Zmniejszone koszty konserwacji urządzeń chłodniczych niższego rzędu
 • Poprawiony czas pracy bez nieplanowanych przestojów spowodowanych korozją
 • Proste i łatwe czyszczenie wymiennika ciepła przez jednego operatora w ciągu zaledwie kilku godzin
 • Certyfikowana wydajność zgodna z przepisami AHRI

gphe_ahri.jpg

Ochrona pętli chłodzenia

System chłodzenia składający się z wymiennika ciepła i filtra Alfa Laval może być stosowany do chłodzenia najbardziej wrażliwych urządzeń procesowych, nawet w przypadku wody zanieczyszczonej lub żrącej. Filtr Alfa Laval (ALF) jest integralną częścią każdego systemu chłodzenia z wymiennikiem ciepła, ponieważ usuwa zanieczyszczenia, które mogą zanieczyszczać i zatykać wymienniki ciepła.

Bez filtra Alfa Laval, małże, wodorosty i inne żyjątka morskie mogą osadzać się na powierzchniach wymiany ciepła, nawet po skutecznym odfiltrowaniu na etapie poboru wody. Warunki wzrostu w systemie chłodzenia są idealne dla tych organizmów, co zwiększa ich tempo rozmnażania i powoduje mniej efektywne przenoszenie ciepła. W wielu przypadkach mogą one nawet powodować awarie wymienników ciepła i innych urządzeń.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu ALF.

 

 

320x212 ALF filter.jpg

Korzyści z zastosowania filtra ALF

 • Wymienniki ciepła są chronione przed zanieczyszczeniami i organizmami morskimi
 • Wydłużony czas pracy systemu chłodzenia
 • Niższe koszty konserwacji
 • Zapewnia ciągłą wydajność GPHE, nawet podczas płukania wstecznego
 • Płukanie zwrotne jest wykonywane automatycznie bez przerywania procesu filtracji
 • Łatwa instalacja i konserwacja
 • Sprawdzona i niezawodna technologia
 • Pełne wsparcie zespołu serwisowego Alfa Laval przez cały okres eksploatacji urządzenia

Odkryj przyszłość zielonego IT z Alfa Laval

Alfa Laval dostarcza rozwiązania do chłodzenia serwerowni od początków istnienia Internetu. Obecnie oferujemy szeroką gamę rozwiązań do chłodzenia centrów przetwarzania danych, wspieranych przez ogólnoświatową sieć serwisową z ekspertami, którzy rozumieją Twój biznes. Współpracując z nami na etapie planowania projektu centrum obliczeniowego, możemy pomóc w zaprojektowaniu systemu, który zapewni maksymalną efektywność i niezawodność chłodzenia.


Zobacz nasze kompleksowe rozwiązania dla centrów danych

Audyt wydajności

Nasi wyszkoleni eksperci dokonują przeglądu i analizy rzeczywistej wydajności cieplnej urządzeń. Korzystając z nowoczesnych narzędzi, mogą wykryć zanieczyszczenia lub podobne zagrożenia, co pozwala lepiej zaplanować potrzeby konserwacyjne w celu optymalizacji czasu pracy systemu.

datacoolingcenterchart 640x360

Mycie w systemie CIP

Systemy CIP (Cleaning-in-place) Alfa Laval umożliwiają szybkie i łatwe czyszczenie wymienników ciepła na linii produkcyjnej w celu usunięcia zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych środków myjących, nasz system CIP eliminuje niepotrzebne wielokrotne otwieranie urządzeń. W rezultacie, drastycznie zmniejsza się zużycie części zamiennych oraz roboczogodzin potrzebnych do konserwacji.

DCC-CIP-RC-640x360

Płukanie zwrotne

Alfa Laval zaleca częste płukanie zwrotne na dopływie wody chłodzącej przez krótkie okresy czasu. W tej sekwencji, cofająca się woda zgarnia i wypłukuje nagromadzone zanieczyszczenia z powierzchni płyt wymiennika ciepła. Stosowanie urządzeń do płukania wstecznego oszczędza czas i pieniądze, minimalizując czas przestoju.

DCC-back-flush-RC-640x360

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się, jak możemy zwiększyć efektywność kosztową i zrównoważony rozwój Twojego centrum danych dzięki inteligentnym rozwiązaniom wież chłodniczych opartych na wiodących technologiach płytowych wymienników ciepła? Skontaktuj się z nami już dziś, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą!

Informacje te są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.