Chłodzenie cieczą

Wyzwania związane z chłodzeniem w białych przestrzeniach centrów danych stają się coraz bardziej złożone. Gwałtowne zapotrzebowanie społeczeństwa na większą ilość danych, dostarczanych z większą prędkością, powoduje wykładniczy wzrost zużycia energii, a w konsekwencji zapotrzebowanie na bardziej efektywne chłodzenie. Jednocześnie firmy z branży IT są pod coraz większą presją, aby poprawiać wydajność energetyczną i działać w sposób bardziej zrównoważony.

Aby sprostać tym wymaganiom, systemy chłodzenia cieczą już teraz zastępują tradycyjne technologie chłodzenia białych przestrzeni w wielu centrach danych na całym świecie, a trend ten będzie się utrzymywał. Alfa Laval posiada bogate doświadczenie w dostarczaniu oszczędzających miejsce, wysokowydajnych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie chłodzenia cieczą, w tym bogate portfolio kompaktowych lutowanych i spajanych płytowych wymienników ciepła. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się jak możemy wspierać centra danych każdej wielkości, w szerokim zakresie klimatów, aby spełnić Twoje potrzeby w zakresie chłodzenia cieczą!


Skontaktuj się z nami!

Alfa Laval data center liquid cooling

Jednofazowe chłodzenie cieczą typu direct-to-chip

Single-phase direct-to-chip liquid cooling

W systemie direct-to-chip ciekły czynnik chłodzący bezpośrednio chłodzi gorące komponenty, poprzez zimną płytę na chipie. Płytowy wymiennik ciepła, umieszczony poza szafą serwerową, chłodzi ciekły czynnik, który podczas pracy jest podgrzewany przez jednostkę dystrybucji chłodziwa (CDU). Wymiennik ciepła działa jak wyłącznik pomiędzy mediami w systemach, minimalizując objętość wymaganego chłodziwa, a tym samym zapewniając lepszą efektywność kosztową.

Jednofazowy kompleksowy system IT

Single-phase immersive IT chassi

W jednofazowych immersyjnych IT chassi, ciecz dielektryczna chłodzi sprzęt. Może się to odbywać w sposób pasywny, poprzez przewodzenie i konwekcję naturalną, lub poprzez aktywne pompowanie cieczy wewnątrz serwerów. W tym przypadku podgrzana ciecz przepływa przez wymiennik ciepła w pętli wodnej, gdzie jest ponownie chłodzona. Wymiennik ciepła i pompy mogą być zainstalowane wewnątrz serwera lub na zewnątrz w układzie bocznym.

Jednofazowa zanurzeniowa/otwarta wanna

Single-phase immersive tub/open bath

Jednofazowe chłodzenie zanurzeniowe w wannie/otwartej wannie, zwane również chłodzeniem w otwartej wannie, polega na całkowitym zanurzeniu komponentów IT wewnątrz szafy, gdzie ciecz dielektryczna lub chłodziwo pochłania ciepło. Ciepło jest następnie przekazywane do jedno- lub dwufazowego płynu przez obudowę IT lub otwartą wannę. Istnieją dwie główne kategorie cieczy chłodzących: węglowodory i fluorowęglowodory.

Dwufazowa zanurzeniowa/otwarta wanna

Two-phase immersive cooling

Dwufazowa wanna/otwarta wanna zanurzeniowa wykorzystuje ciepło z komponentów do ogrzania cieczy o niskiej temperaturze wrzenia. Ciecz zamienia się w parę, która unosi się do momentu zetknięcia z kondensatorem w górnej części zbiornika. Para ochładza się, zmieniając fazę na ciekłą, a następnie spada w postaci deszczu z powrotem na komponenty i proces zaczyna się od nowa. W tego typu systemach płytowe wymienniki ciepła mogą być stosowane zarówno jako parowniki, jak i skraplacze.liquid-to-liquid-bhe-featured-brands.jpg

Korzyści płynące z zastosowania lutowanych płytowych wymienników ciepła w chłodzeniu cieczy w otwartej przestrzeni:

  • Oferują wysoce energooszczędne rozwiązanie zapewniające maksymalny zrównoważony rozwój
  • Idealne rozwiązanie do stosowania z naturalnymi czynnikami chłodniczymi o niskim GWP, dzięki kompaktowym wymiarom, zoptymalizowanej konstrukcji płyt i wysokiemu ciśnieniu projektowemu.
  • Opatentowany przez Alfa Laval, elastyczny system dystrybucji DynaStatic zapewnia wyższą efektywność z każdym czynnikiem chłodniczym.
  • Konstrukcja płyt FlexFlow Alfa Laval zapewnia asymetrię kanałów, która może być dostosowana do danego zastosowania.
  • Urządzenia nadające się w pełni do recyklingu zapewniają wysoką cyrkularność łańcucha dostaw
  • Wszystkie złączki mogą być dostosowane do potrzeb klienta, aby zapewnić niezawodne połączenie z ich odpowiednikami


Dowiedz się więcej 

Odkryj przyszłość zielonego IT z Alfa Laval

Alfa Laval dostarcza rozwiązania dla chłodni serwerowych od początków istnienia Internetu. Obecnie oferujemy szeroką gamę rozwiązań do chłodzenia centrów przetwarzania danych, wszystkie wspierane przez ogólnoświatową sieć serwisową ekspertów, którzy rozumieją Twój biznes. Jeśli podejmiesz z nami współpracę przy planowaniu projektu centrum obliczeniowego, pomożemy Ci zaprojektować system, który zapewni maksymalną wydajność i niezawodność chłodzenia.


Zobacz nasze kompleksowe rozwiązania dla centrów danych

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się, jak możemy zwiększyć efektywność kosztową i zrównoważony rozwój Twojego centrum danych dzięki rozwiązaniom chłodzenia cieczą opartym na wiodących technologiach płytowych wymienników ciepła? Skontaktuj się z nami już dziś, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą!

Informacje te są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.