Odzyskiwanie ciepła

W ciągu ostatnich kilku dekad centra danych dokonały wielu ulepszeń w kierunku zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to wszystko, od zmniejszenia efektywności wykorzystania energii (PUE) i efektywności wykorzystania węgla (CUE), po poprawę efektywności wykorzystania wody (WUE). Teraz jednak nadszedł czas na kolejny rewolucyjny krok dla branży centrów danych.
 
Zajmując się ciepłem odpadowym, centra danych mogą być również dostawcami energii. To nie tylko zwiększa ogólną rentowność, ale także poprawia wskaźniki efektywności ponownego wykorzystania energii (ERE).

Proces chłodzenia jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zużycie energii elektrycznej w przeciętnym centrum danych. Wiąże się on również z wyższymi kosztami operacyjnymi i poważnymi problemami środowiskowymi związanymi z emisją dwutlenku węgla. Tak więc, wykorzystanie tej energii w procesie odzysku ciepła oznacza, że energia odpadowa jest wykorzystywana w innych zastosowaniach, a rosnący wpływ na środowisko ulega zmniejszeniu.

Z tego powodu, istnieją pewne wyzwania do recyklingu ciepła centrum danych, jak działalność grzewcza może często wymagają wyższej temperatury niż wody chłodzącej znaleźć w przeciętnym centrum danych. Na szczęście, z pompą ciepła, można rozwiązać ten problem i osiągnąć wymaganą temperaturę.

Co najlepsze, może on faktycznie wpłynąć korzystnie na wydajność chłodzenia Twojego systemu!


Dowiedz się więcej! Skontaktuj się z nami już dziś

building_roof_garden-wallpaper-640x360.png

Bezpośredni odzysk ciepła

hvac_data_center_cooling_cooling_tower_chiller.jpg

Gdy wymagania dotyczące temperatury procesu dla ciepła odpadowego z centrum przetwarzania danych są niskie, możliwe jest podłączenie odbiornika do pętli chłodzącej bez zwiększania poziomu temperatury. Jest to idealny scenariusz, ponieważ dodanie pompy ciepła w celu podniesienia temperatury wymaga energii elektrycznej.

Dzięki rozwijającej się technologii chłodzenia ciecz-ciecz możemy poprawić wydajność i odzyskać więcej ciepła, gdy wymagania temperaturowe są wyższe. Zaleca się tutaj dodanie płytowego wymiennika ciepła, ponieważ pomaga on uniknąć interferencji pomiędzy dwoma systemami i działa jako wyłącznik systemu.

Przykłady zastosowań, które mogą wykorzystywać ciepło bezpośrednie to ogrzewanie pomieszczeń, szklarnie, hodowle owadów, hodowle ryb, hodowle alg, odsalarnie, suszarnie drewna i biomasy i wiele innych.

Odzyskiwanie ciepła za pomocą pompy ciepła

hvac_data_center_cooling_cooling_tower_chiller.jpg

Jeśli wymagana temperatura procesu jest wyższa niż temperatura wody chłodzącej z centrum danych, można podłączyć pompę ciepła, aby zwiększyć temperaturę. Pompa ciepła działa jak odwrócona lodówka; woda chłodząca z centrum danych jest używana do odparowania syntetycznego freonu lub naturalnego czynnika chłodniczego. Wybrany czynnik chłodniczy jest sprężany w sprężarce, dzięki czemu może zostać uwolniony w wyższej temperaturze w skraplaczu. Ciepło to może być następnie wykorzystane np. w procesach przemysłowych, ciepłownictwie lub ciepłej wodzie użytkowej.

Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną i zminimalizować zużycie energii przez sprężarkę, należy zastosować pompę ciepła o wysokim współczynniku wydajności (COP). Najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem, o najwyższym współczynniku COP, jest zastosowanie naturalnego czynnika chłodniczego, takiego jak dwutlenek węgla lub amoniak. Aby uzyskać najbardziej energooszczędne rezultaty, należy połączyć jeden z tych naturalnych czynników chłodniczych z lutowanym lub półspawanym płytowym wymiennikiem ciepła.

W przypadku zmian sezonowych, pompę ciepła można połączyć z innymi rozwiązaniami chłodniczymi (takimi jak free-cooling lub agregaty chłodnicze), aby uzyskać optymalną wydajność systemu.

Oszczędności wielowymiarowe

Połączenie odzysku ciepła odpadowego z dobrze zaprojektowanym płytowym wymiennikiem ciepła poprawi efektywność kosztową i zrównoważony rozwój centrum danych na wiele sposobów. 

Co więcej, rozwiązania w zakresie odzysku ciepła są kluczowe dla przyspieszenia przejścia w kierunku zerowej emisji netto. Z tego filmu dowiesz się o metrykach efektywności i roli, jaką odgrywa odzyskiwanie ciepła odpadowego w tworzeniu zrównoważonego centrum danych.


Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej

Rozwiązania w zakresie odzysku ciepła

Jak projektować centra danych na bardziej zrównoważoną skalę? Cóż, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie temperatury, które odpowiadają zarówno procesowi chłodzenia, jak i ogrzewania. My mamy na to rozwiązanie. Poprzez połączenie pompy ciepła, naturalnych czynników chłodniczych i płytowego wymiennika ciepła Alfa Laval można osiągnąć wyższy współczynnik efektywności COP (Coefficient Of Performance). Pozwoli to na osiągnięcie pożądanych temperatur i jednocześnie zwiększy wydajność systemu chłodzenia. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich.

Alfa Laval posiada wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci zoptymalizować chłodzenie i odzysk ciepła odpadowego. Obejrzyj film z udziałem naszych ekspertów, Christiana Kempe i Jespera Olsena, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak projektować centra przetwarzania danych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zalety płytowych wymienników ciepła

 • Możliwość odzysku ciepła
 • Efektywny wyłącznik systemu zabezpieczający przed zakłóceniami i odpowiedzialnością
 • Izolacja objętościowa
 • Zmniejszenie i uproszczenie konserwacji
 • Obniżenie kosztów chłodzenia produkcji
 • Certyfikowana wydajność zgodna z przepisami AHRI

al_hc_family_AHRI-img.jpg

Zwrot ku efektywności

Płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval mogą pracować przy tak samo małej LMTD (logarytmiczna średnia różnica temperatur) jak parowniki. Aby zapewnić, że ta efektywność nie jest tracona z kolumny cieczy lub z powodu nieprawidłowego spadku ciśnienia, opracowaliśmy separator U-Turn. Moduł ten charakteryzuje się efektywnym, kompaktowym procesem instalacji, z mniejszym pionowym wzniesieniem i mniejszymi wymiarami niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Ponadto wszystkie przyłącza amoniaku są zgrupowane po tej samej stronie, co umożliwia instalację modułu w pobliżu ścian lub na obwodzie głównej płozy.

Korzyści wynikające z zastosowania systemu U-turn Alfa Laval

 • Zaprojektowany dla naturalnych czynników chłodniczych
 • Kompletne rozwiązanie obejmujące nasz płytowy wymiennik ciepła i technologię separatora
 • Minimalne straty na spadku ciśnienia
 • Maksymalna wydajność energetyczna
 • Bliskie podejście temperaturowe
 • Konstrukcja oszczędzająca miejsce
 • Dostępne dla półspawanych płytowych wymienników ciepła i płytowych wymienników ciepła Alfa Nova łączonych termicznie.
REF Uturn M10 Image

Odkryj przyszłość zielonego IT z Alfa Laval

Alfa Laval dostarcza rozwiązania do chłodzenia serwerowni od początków istnienia Internetu. Obecnie oferujemy szeroką gamę rozwiązań do chłodzenia centrów przetwarzania danych, wspieranych przez ogólnoświatową sieć serwisową z ekspertami, którzy rozumieją Twój biznes. Współpracując z nami na etapie planowania projektu centrum obliczeniowego, możemy pomóc w zaprojektowaniu systemu, który zapewni maksymalną efektywność i niezawodność chłodzenia.


Zobacz nasze kompleksowe rozwiązania dla centrów danych

Audyt wydajności

Nasi wyszkoleni eksperci dokonują przeglądu i analizy rzeczywistej wydajności cieplnej urządzeń. Korzystając z nowoczesnych narzędzi, mogą wykryć zanieczyszczenia lub podobne zagrożenia, co pozwala lepiej zaplanować potrzeby konserwacyjne w celu optymalizacji czasu pracy systemu.

datacoolingcenterchart 640x360

Mycie w systemie CIP

Systemy CIP (Cleaning-in-place) Alfa Laval umożliwiają szybkie i łatwe czyszczenie wymienników ciepła na linii produkcyjnej w celu usunięcia zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych środków myjących, nasz system CIP eliminuje niepotrzebne wielokrotne otwieranie urządzeń. W rezultacie, drastycznie zmniejsza się zużycie części zamiennych oraz roboczogodzin potrzebnych do konserwacji.

DCC-CIP-RC-640x360

Płukanie zwrotne

Alfa Laval zaleca częste płukanie zwrotne na dopływie wody chłodzącej przez krótkie okresy czasu. W tej sekwencji, cofająca się woda zgarnia i wypłukuje nagromadzone zanieczyszczenia z powierzchni płyt wymiennika ciepła. Stosowanie urządzeń do płukania wstecznego oszczędza czas i pieniądze, minimalizując czas przestoju.

DCC-back-flush-RC-640x360

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się, jak możemy zwiększyć efektywność kosztową i zrównoważony rozwój Twojego centrum danych dzięki inteligentnym rozwiązaniom wież chłodniczych opartych na wiodących technologiach płytowych wymienników ciepła? Skontaktuj się z nami już dziś, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą!

Informacje te są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.