Rafinacja ropy naftowej

Rafinacja ropy naftowej odpowiada za 6-8% całkowitego światowego zużycia energii w przemyśle, przy czym koszty energii stanowią do 50% całkowitych kosztów operacyjnych w niektórych rafineriach. Poprawa efektywności energetycznej jest zatem krytyczna dla wszystkich rafinerii i we wszystkich procesach, ze szczególnym uwzględnieniem głównych konsumentów energii. Na przykład destylacja atmosferyczna i próżniowa ropy naftowej stanowią często aż 30% całkowitego zużycia energii w rafinerii. Optymalizując procesy we właściwy sposób można jednak zredukować to zużycie nawet o 25%!

Alfa Laval posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z rafineriami w zakresie optymalizacji tych kluczowych procesów w celu maksymalizacji potencjalnej efektywności nowoczesnych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu kompaktowych, spawanych płytowych wymienników ciepła, które oferują nawet pięciokrotnie wyższą sprawność niż tradycyjne wymienniki płaszczowo-rurowe, pomogliśmy klientom radykalnie zmniejszyć zużycie energii i emisję CO2. Zapewnia to również szeroki zakres korzyści wtórnych, takich jak zwiększenie zdolności produkcyjnej, poprawa wydajności i jakości produktu, bardziej niezawodny czas pracy procesu i zmniejszenie kosztów inwestycyjnych projektu.

cleantech_refinery210108.jpg

 

Crude oil refineries annual emissions reductions calculation

Zobacz liczby: potencjał efektywności energetycznej w rafineriach

Czy wiesz, że każdego roku płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval pozwalają rafineriom zaoszczędzić 54 TWh energii, w porównaniu z tym, co zużyłyby przy zastosowaniu mniej efektywnych, konwencjonalnych wymienników ciepła? Odpowiadająca temu redukcja emisji CO2 wynosi ponad 13 milionów ton.

Wyobraźmy sobie, że każda rafineria przestawiła się na bardziej wydajne, kompaktowe spawane płytowe wymienniki ciepła dla wszystkich swoich procesów. Moglibyśmy zmniejszyć zużycie energii o 23% i globalną emisję dwutlenku węgla o 245 milionów ton. To równowartość tego, co emituje cała Hiszpania w ciągu całego roku!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Alfa Laval może zmaksymalizować efektywność energetyczną rafinerii? Pobierz naszą infografikę, aby zobaczyć więcej liczb.


Pobierz naszą infografikę

Przypadki klientów

cleantech_refinery_case01.jpg

Realizacja celów środowiskowych w przemyśle rafineryjnym

Grupa Hengli jest jednym z największych chińskich rafinerów ropy naftowej, a firma ma ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. W rzeczywistości, ich celem jest "utrzymanie standardów wyższych niż przepisy ochrony środowiska obowiązujące w Chinach". Przeczytaj całą historię, aby dowiedzieć się, jak zredukowali zużycie energii o 30% po zmaksymalizowaniu wydajności w jednostce destylacji ropy naftowej w ich nowej, nowoczesnej rafinerii na wyspie Changxing.


Dowiedz się więcej

cleantech_refinery_case02.jpg

Ulepszyć i zredukować: Jak wyższa efektywność energetyczna prowadzi ostatecznie do obniżenia kosztów

Dla największego szwedzkiego koncernu paliwowego, zastąpienie czterech istniejących płaszczowo-rurowych wymienników ciepła jednym kompaktowym płytowym wymiennikiem ciepła Alfa Laval przełożyło się na oszczędność energii w wysokości 7 MW. Pozwoliło to również na zmniejszenie emisji CO2 o 14 600 ton rocznie. Zapoznaj się z ich historią, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystano doświadczenie Alfa Laval w optymalizacji efektywności energetycznej rafinerii.


Dowiedz się więcej

Zwiększanie wydajności w pierwszej rafinerii ropy naftowej w Ameryce

Valero Energy Corporation rozpoczęła działalność jako mała regionalna rafineria ropy naftowej na amerykańskim południowym zachodzie. Obecnie jest liderem w branży, wyznaczającym wysokie standardy odpowiedzialności korporacyjnej i wrażliwości na środowisko. Dowiedz się jak bliska współpraca z Alfa Laval pozwoliła na maksymalizację odzysku energii dzięki sprawności cieplnej znacznie przewyższającej tradycyjne standardy przemysłowe.


Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

plate_heat_exchangers_welded-plate-block.jpg

Alfa Laval Compabloc

Alfa Laval Compabloc jest mistrzem w wymianie ciepła: technicznie sprawdzone, wysoce efektywne rozwiązanie dla wysokich ciśnień i temperatur, również dla procesów o dużym zanieczyszczeniu i trudnych mediach. Obecnie ponad 2600 wymienników ciepła Compabloc jest zainstalowanych w krytycznych procesach rafineryjnych. Spośród nich ponad 1000 znajduje się w procesach destylacji ropy naftowej, gdzie ich zwiększona efektywność energetyczna umożliwia rafineriom zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 25% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.


Dowiedz się więcej

plate_heat_exchangers_welded-spiral.jpg

Spiralne wymienniki ciepła

Spiralne wymienniki ciepła Alfa Laval zostały zaprojektowane tak, aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom związanym z wymianą ciepła. Niezależnie od tego, czy chodzi o częste zanieczyszczanie się mediów, czy też ograniczenia wynikające ze spadku ciśnienia i zajmowanej powierzchni, spiralne wymienniki ciepła Alfa Laval stanowią doskonałe rozwiązanie problemów w instalacjach ciecz-ciecz i dwufazowych. Dzięki sprawdzonej reputacji, że prawie nigdy nie dochodzi do zakamienienia, ich solidne, wydajne i kompaktowe konstrukcje są idealne do wymagających zastosowań w petrochemii.


Dowiedz się więcej 

plate_heat_exchangers_welded-plate-shell.jpg

Alfa Laval Packinox

Wymiennik ciepła Packinox jest idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności odzyskiwania ciepła z dużych układów łączących wsad i ścieki w procesach reformingu katalitycznego i produkcji związków aromatycznych. Wyjątkowa wydajność cieplna, doskonała sprawność hydrauliczna i kompaktowe wymiary pozwalają na optymalizację zużycia energii i maksymalizację wydajności procesu przy najmniejszym wpływie na środowisko. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, Packinox odzyskuje więcej ciepła przy niższym spadku ciśnienia w cyklu, co skutkuje zmniejszeniem potrzeb inwestycyjnych w zakresie pieca zasilającego i wydajności sprężarki gazu obiegowego.

Dowiedz się więcej

Odkryj korzyści płynące z współpracy z Alfa Laval

Efektywność procesów rafineryjnych jest kluczem do utrzymania konkurencyjności w dzisiejszych czasach, a możliwości jej poprawy są często bardzo duże. Projektując procesy rafineryjne w taki sposób, aby w pełni wykorzystać najbardziej efektywne z dostępnych rozwiązań, można znacząco zwiększyć zarówno rentowność jak i zrównoważony rozwój. Alfa Laval jako Twój partner zapewnia Ci dostęp do światowego lidera w dziedzinie optymalizacji procesów. Zaangażuj nas już na wczesnym etapie projektowania podstawowego procesu, aby wykorzystać nasze unikalne know-how.

oil-refinery-green-grass-plants-sunset


cleantech_symbol_RGB_png.png

Czysta energia

Skontaktuj się z nami

Dowiedź się więcej na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Skontaktuj się z nami

Twoje informacje są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności i ochrony danych.