Oczyszczanie ścieków

Płynne ścieki z komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków oraz odpady pochodzące z innych procesów mają duży wpływ na koszty utylizacji. Alfa Laval dostarcza urządzenia zapewniające efektywny proces oczyszczania ścieków, w tym zagęszczania osadów, odwadniania, ogrzewania, chłodzenia, odzysku ciepła i pasteryzacji, a także zaawansowane systemy kontroli pozwalające optymalizować pracę instalacji i zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę roboczą.

Sludge treatment 640x360

Zagęszczanie i odwadnianie - Zmniejszenie ilości odpadów do utylizacji nawet o 90%

Przeprowadzane na miejscu w zakładzie zagęszczanie i odwadnianie osadów jest podstawowym elementem wszystkich nowoczesnych sposobów oczyszczania ścieków, znacznie zmniejszającym ich objętość. Ma to ogromny wpływ na koszty transportu, magazynowania, utylizacji ścieków i suszenia. Jest to również bardzo ważne dla osadów służących jako zasilanie komór fermentacyjnych przy produkcji biogazów, w procesach termicznych i kompostowaniu. Aby sprostać wymaganiom, Alfa Laval oferuje pełną gamę solidnych, sprawdzonych technologii, które skutecznie oddzielają  fazę ciekłą i pozwalają osiągać wysoki poziom suchej masy.

Mechaniczne zagęszczanie osadów z osadników pierwotnych lub wtórnych zastąpione zostało użyciem zbiorników grawitacyjnych - które w przemyśle stały się normą - poprzedzającym ekstrahowanie lub odwadnianie. Zagęszczacze osadu Alfa Laval spełniają wymagania Użytkowników pod kątem zamkniętej konstrukcji, bardzo małych wymagań dotyczących konserwacji oraz kontroli zapachów.

  • Dekantery ALDEC G2 do separacji odśrodkowej, o dużej mocy i wysokim stopniu odwadniania osadu
  • Zagęszczacze bębnowe ALDRUM i ALDRUM G3 przeznaczone do bardzo delikatnego zagęszczania osadu o małej i średniej objętości,
  • Zagęszczacze  taśmowe AS-H Belt Thickeners ze zintegrowanym mieszaniem polimerów dla małych i średnich pojemności.

Dla efektywnego odwadniania osadów i separacji cieczy oraz produktów z innych strumieni odpadów mogą Państwo wybierać pomiędzy kilkoma technologiami Alfa Laval - w zależności od stopnia pożądanej zawartości suchej masy, posiadanej przestrzeni i innych warunków:

  • Prasy taśmowe AS-H przeznaczone do dużych objętości i substancji stałych w osadach ściekowych o niskim zużyciu polimerów i energii. Model G3 może być zastosowany zarówno do zagęszczania, jak i odwadniania i ma 5 razy większą moc niż zajmująca taką sama powierzchnię tradycyjna prasa taśmowa,
  • Dekantery G3 decanters do separacji odśrodkowej, o dużej mocy oraz bardzo małych rozmiarach i zużyciu energii
  • Prasy komorowe AS-H bardzo dobrze dostosowane do odwadniania mniejszych partii, o bardzo wysokim poziomie odwadniania (do 40%), do procesów w których wymagana jest bardzo wysoka, ponad 99% efektywność filtracji.

Some of these can also be used for mud dewatering, mine tailings, pond clean-up and dredging.

Termiczne oczyszczanie ścieków – najkrótsza droga do redukcji kosztów, odzysku ciepła, kompostu klasy A i biogazu.

Wstępne podgrzewanie osadów ściekowych za pomocą spiralnych wymienników ciepła and wymienników typu rura w rurze przed odwodnieniem może również obniżyć koszty oraz stać się okazją do odzysku ciepła.

Wymienniki ciepła Alfa Laval mogą być także wykorzystywane do fermentowania osadu przy produkcji biogazów oraz hydrolizy i pasteryzacji osadu, co pozwala sprostać nawet najbardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska i uzyskiwać osady klasy A lub B, nadające się do ponownego wykorzystania jako kompost albo nawóz.

W przypadku niektórych rodzajów odpadów przemysłowych, np. farmaceutycznych, pasteryzacja osadów  jest koniecznością. Spiralne wymienniki ciepła mogą być także wykorzystywane do końcowego chłodzenia ścieków w celu odzyskania ciepła lub jeśli mają być one odprowadzone do morza, rzeki czy strumienia, tak aby chronić biologię wód.

Audyt wydajności dekanterów

Optymalizuj pracę wirówki dekantacyjnej i ograniczaj koszty jej użytkowania, korzystając z audytu wydajności Alfa Laval. Inżynierowie ds serwisu doradzą jak w pełni wykorzystać potencjał zainstalowanych urządzeń.

.

Rozwiązania dla gospodarki w obiegu zamkniętym

Coraz więcej oczyszczalni ścieków odkrywa zalety zamkniętego, holistycznego podejścia do oczyszczania ścieków. Redukcja kosztów, mniejszy wpływ na środowisko i dochody. Każda oczyszczalnia ścieków jest wyjątkowa i ma wiele wyzwań i możliwości ich realizacji. Niezależnie od tego, czy jesteś wykonawcą, projektantem czy operatorem możemy pomóc znaleźć optymalne rozwiązanie dla konkretnego projektu.

Key-visuals herobanner  outline waterwaste EN