2021-03-02 Produkty

Alfa Laval stwarza więcej możliwości dla aplikacji z użyciem transkrytycznego CO2 dzięki nowemu płytowemu wymiennikowi ciepła AXP82.

Alfa Laval przenosi sprawdzone wysokociśnieniowe parametry linii produktów AXP do nowej wielkości wymiennika ciepła, zaprojektowanego specjalnie do pracy z CO2. Nowy wymiennik Alfa Laval AXP82 umożliwia zastosowanie tej samej konstrukcji wymiennika ciepła dla szerszego zakresu mocy w warunkach transkrytycznych niż było to możliwe w przypadku poprzednich modeli. Co najlepsze, łączy on w sobie wiodący na rynku standard niskiego spadku ciśnienia i wysokiego ciśnienia projektowego z doskonałymi parametrami zmęczeniowymi, aby sprostać unikalnym wymaganiom tych zastosowań.

Rozwój AXP82 był odpowiedzią na szybki rozwój systemów transkrytycznego CO2 do ogrzewania i chłodzenia. Obecnie dwutlenek węgla jest wykorzystywany w coraz większej liczbie zastosowań i w większych systemach niż jeszcze niedawno.

"Rynek CO2 szybko się rozwija, ponieważ coraz więcej producentów systemów i użytkowników końcowych przestawia się na naturalne czynniki chłodnicze w odpowiedzi na zmieniające się przepisy dotyczące ochrony środowiska" - wyjaśnia Fredrik Ekström, prezes jednostki biznesowej Lutowane i Spajane Wymienniki Ciepła w Alfa Laval. "Oprócz chłodnictwa komercyjnego, obecnie obserwujemy, że klienci z coraz większej liczby branż przechodzą na CO2 - dotyczy to zarówno klimatyzacji i zastosowań przemysłowych, jak i klientów z branży morskiej."

Jednakże, CO2 może stawiać ekstremalne wymagania tradycyjnym konstrukcjom wymienników ciepła. "Oznaczenie 'XP' w AXP oznacza ekstremalne ciśnienie, i dokładnie do tego celu opracowaliśmy tę gamę wymienników ciepła" - kontynuuje Ekström. "Wraz z wprowadzeniem na rynek AXP82, będziemy w stanie zapewnić niezawodną wydajność termiczną dla systemów o różnych rozmiarach, w szerszym zakresie wymagających zastosowań CO2".

Równowaga między wytrzymałością a wydajnością

W rzeczywistości, wydajność zmęczeniowa AXP82 przewyższa nawet wysokie standardy poprzednich modeli. Dzieje się tak dzięki wprowadzeniu nowych innowacji, takich jak zupełnie nowa konstrukcja płyty kanałowej zbudowanej w oparciu o unikalną technologię Alfa Laval PressureSecure. W rezultacie, AXP82 oferuje jeszcze wyższy stopień wsparcia w przypadku wyzwań związanych z nadkrytycznym ciśnieniem i temperaturą CO2.

"Jednocześnie, zaprojektowaliśmy AXP82, aby zapewnić światowej klasy wydajność wymiany ciepła," mówi Ekström. "Nowy model posiada szereg unikalnych cech, które zwiększają wydajność cieplną przy minimalnym spadku ciśnienia".

Ważnym elementem było zaprojektowanie nowych, większych portów w wymienniku ciepła. Poprzez optymalizację równowagi pomiędzy wielkością przyłączy a parametrami mechanicznymi, Alfa Laval była w stanie zapewnić niski spadek ciśnienia w połączeniu z wysokim ciśnieniem projektowym, osiągając jednocześnie wysoką odporność zmęczeniową.

Kompaktowe i ekonomiczne rozwiązanie

Oprócz nowych płyt kanałowych i portów, AXP82 jest również pierwszym modelem wymiennika ciepła z serii AXP, który posiada bezramową konstrukcję. Zmniejsza to wagę konstrukcji i zapewnia bardziej kompaktowy wymiennik ciepła.

"Dla klientów, bardziej kompaktowa konstrukcja oferuje szereg bardzo wyraźnych korzyści," dodaje Ekström. "Oprócz mniejszej powierzchni zajmowanej przez urządzenie, redukcja ilości materiałów w konstrukcji poprawia zrównoważony rozwój w sposób efektywny kosztowo".

Aby dowiedzieć się więcej na temat Alfa Laval AXP82 i pełnej gamy rozwiązań Alfa Laval do zadań związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem, odwiedź: https://www.alfalaval.pl/produkty/wymiana-ciepla/plytowe-wymienniki-ciepla/plytowe-lutowane-wymienniki-ciepla/ 

AXP82 vignette

Osoby kontaktowe

Fredrik Ekström, President
Business Unit Brazed & Fusion Bonded Heat Exchangers
Energy Division, Alfa Laval
Phone: +46 705 547 409
E-mail: fredrik.ekstrom@alfalaval.com

Therese Tonning
Marketing Communication Manager

Business Unit Brazed & Fusion Bonded Heat Exchangers
Energy Division, Alfa Laval
Phone: +46 46 36 72 09
E-mail: therese.tonning@alfalaval.com

brazed_family_preview640x360.jpg

Lutowane płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval są kompaktowym, wydajnym i bezobsługowym rozwiązaniem do ciepłownicta, chłodnictwa, odparowywania i skraplania w wielu aplikacjach.  

Lutowane płytowe wymienniki ciepła

Powiązane treści: