2021-01-26 Produkty

Alfa Laval kontynuuje rozszerzanie swojej oferty lutowanych płytowych wymienników ciepła, wprowadzając na rynek Alfa Laval CB24.

CB24 to pierwszy na rynku dedykowany skraplacz, który został zoptymalizowany specjalnie do pracy z czynnikiem R290, a jego konstrukcja zapewnia bezprecedensowo niski ładunek czynnika chłodniczego w połączeniu ze zwiększoną sprawnością cieplną.
W rezultacie CB24 stwarza możliwości ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko przy produkcji i eksploatacji systemów chłodnictwa komercyjnego  oraz gruntowych pomp ciepła (GSHP).

 

„Przejście na czynniki chłodnicze, które mają mniejszy niekorzystny wpływ na klimat jest obecnie głównym trendem w ogrzewaniu i chłodzeniu”, Fredrik Ekström, prezes Jednostki Biznesowej Wymienników Ciepła Lutowanych I Zespolonych w Alfa Laval. „Przy współczynniku GWP wynoszącym zaledwie 3, propan stał się interesującą opcją dla wielu producentów OEM. Dla porównania  R407C, dominującego obecnie czynnika chłodniczego w chłodnictwie komercyjnym, GWP przekracza 1700 co pozwala łatwo zrozumieć ten trend.

 

Jednak użycie propanu lub R290 nie jest pozbawione praktycznych i technicznych wyzwań. Względy bezpieczeństwa związane z wysoce łatwopalnym alkanem doprowadziły do powstania przepisów w niektórych regionach, które ograniczają dopuszczalny ładunek czynnika w niektórych zastosowaniach.

„Celem CB24 było sprostanie tym wyzwaniom w przypadku niektórych zadań związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem, w których możliwość użycia R290 będzie stawała się coraz bardziej krytyczna” - kontynuuje Fredrik Ekström. „Zrobiliśmy to, dostosowując niektóre z unikalnych innowacji opracowanych przez Alfa Laval w ramach naszego wieloletniego doświadczenia w tych zastosowaniach. Dzięki temu otrzymaliśmy dedykowany skraplacz, który z powodzeniem dostosowuje się do ograniczeń ilości czynnika chłodniczego związanych z pracą z propanem, bez poświęcania wydajności cieplnej ”.150g i mniej

Kluczowym elementem sukcesu rozwoju CB24 był FlexFlow™ firmy Alfa Laval: opatentowana technika projektowania płyt, która umożliwia dostosowanie asymetrii kanałów do wskazanych potrzeb. FlexFlow umożliwia zwiększenie turbulencji i optymalizację spadku ciśnienia w zależności od konkretnego zastosowania. CB24 może zatem zapewnić bardzo wydajne przenoszenie ciepła, jednocześnie działając na ilości propanu, która jest niższa niż wcześniej.

 „Oznacza to na przykład, że CB24 z łatwością spełnia surowe przepisy dotyczące niektórych komercyjnych zastosowań chłodniczych, które ograniczają ilość propanu do 500 g”, wyjaśnia Fredrik Ekström. ” „Ale to nie wszystko. CB24 może nawet spełnić znacznie bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące GSHP, który w Europie jest ograniczony do zaledwie 150 g czynnika”

Inną ważną cechą CB24 był projekt PressureSecure firmy Alfa Laval, który optymalizuje zależność między właściwościami termicznymi, mechanicznymi i materiałowymi, aby sprostać obciążeniom  ciśnieniowym związanym z R290. Dzieki temu wymiennik ciepła jest bardziej wytrzymały, szczególnie wokół obszarów przyłączy, które mogą być bardzo podatne na problemy związane ze zużyciem, wynikające z ciśnienia.Niski GWP + wysoka sprawność = maksymalna trwałość

„W przypadku CB24 możliwość użycia propanu o zmniejszonym ładunku referencyjnym czynnika to tylko połowa sukcesu” - mówi Fredrik Ekström. „Możliwość poprawy sprawności cieplnej stworzy również nowe możliwości oszczędzania energii dla wielu naszych klientów”.

Jednym z kluczowych przykładów są komercyjne zastosowania chłodnicze obejmujące pionowe szafy chłodnicze. W takich zastosowaniach, w których do tej pory potrzebne byłyby nawet trzy skraplacze, możliwe będzie zastosowanie tylko jednego skraplacza CB24 dzięki jego bardzo dużej wydajności.

„Wyniki są równie pozytywne w przypadku zastosowań geotermalnych” - podsumowuje Fredrik Ekström. „Zainstalowaliśmy już nasze pierwsze skraplacze CB24 w systemie GSHP w Europie Południowej. Klient zgłosił, że zarówno niski poziom  czynnika, jak i wysoką wydajność systemu pozycjonując to rozwiązanie daleko do przodu w stosunku do obecnych rozwiązań ”

 Aby dowiedzieć się więcej o Alfa Laval CB24 i pełnej gamie rozwiązań Alfa Laval przeznaczonych do ogrzewania i chłodzenia, odwiedź:

Ogrzewanie i chłodzenie

 

www.alfalaval.pl 

CB24 vignette

Osoby kontaktowe

Erik Uppman

Product Manager

Alfa Laval Lund AB

Phone: + 46 46 36 67 98

E-mail: erik.uppman@alfalaval.com

 

Stanisław Zachara

Regional Sales Manager Poland,Ukraine and Baltic States

Alfa Laval Polska

E-mail: stanislaw.zachara@alfalaval.com 

Powiązane treści: