Gasketed plate heat exchangers

Plate heat exchanger reconditioning and repair

Reconditioning - plates

Reconditioning refers to services performed to the plates inside the gasketed plate heat exchanger. At Alfa Laval’s well-equipped service centers, our experts remove gaskets and scaling with specialized tools and chemicals. This prevents corrosion and creates an ideal surface for re-gasketing – without you having to handle the chemicals or waste. In addition, they thoroughly examine your heat exchangers, correcting any sealing problems or deformities. These services ensure your equipment continues to deliver high efficiency and optimal performance.

Full reconditioning is always necessary at a certain point. However, by using intermediate cleaning services it's possible to prolong the intervals between reconditioning.

Repair - frame

Repair refers to services performed to the plate heat exchanger frame, and include inspection, refurbishment, replacement of connection linings, and replacement of bolts or other frame parts. While reconditioning plates must take place at one of our service centers, some frame repairs can be performed onsite. Please contact us for more information.

 

 

Reconditioning steps:

1. Usuwanie uszczelek klejonych za pomocą ciekłego azotu

 

Ciekły azot nie uszkadza płyt, w przeciwieństwie do metod polowych z użyciem palników propanowych lub drucianych szczotek.

 

2. Czyszczenie chemiczne w podgrzewanych, mieszanych zbiornikach  

Wanny z chemikaliami, które są podgrzewane i mieszane, zapewniają doskonały proces czyszczenia płyt w porównaniu z czyszczeniem strumieniem wody i/lub ręcznym szorowaniem szczotkami w miejscu zainstalowania.

3. Kontrola integralności płyt penetrantem w świetle ultrafioletowym 

 

Każda płyta jest poddawana kontroli penetrantem pod kątem pęknięć i otworów, co jest krytyczne dla zapewnienia, że ponownie uszczelnione płyty nadają się do ponownego użycia. Czynność ta jest rzadko wykonywana w miejscu zainstalowania.

4. Uszczelnianie za pomocą specjalnego 2-częściowego kleju epoksydowego

Nasze uszczelki są połączone z płytami za pomocą 2 części kleju epoksydowego, umieszczone pod obciążeniem i wulkanizowane w piecu przez 3 - 5 godzin. Ten epoksyd jest znacznie lepszy od gumy na bazie kauczuku stosowanego do uszczelniania powierzchni. 

5. Ostateczna kontrola płyt

 

 

Płyty są sprawdzone w celu zapewnienia, że uszczelki są prawidłowo umieszczone na płytach i ułożone w odpowiedniej kolejności w opakowaniu płyt, aby zminimalizować czas instalacji w terenie.

Ryzyko związane z samodzielną realizacją

Regeneracja "zrób to sam" lub skorzystanie z usług mniej wykwalifikowanego dostawcy może z początku zaoszczędzić czas i koszty, ale bez odpowiedniej wiedzy można przeoczyć drobne usterki, które mogą spowodować większe problemy.

Co gorsza, regeneracja przy użyciu niewłaściwych narzędzi lub części może poważnie uszkodzić PHE. Skrobanie i chemikalia mogą uszkodzić płyty, a niewłaściwe uszczelnienie może prowadzić do wycieków. Niewłaściwa regeneracja zagraża nie tylko produktywności, ale także bezpieczeństwu.

Aby pomóc Ci zrozumieć ryzyko, oto kilka przykładów awarii płyt, z którymi mieliśmy do czynienia:

Przeciek

 

Gdy stary klej i uszczelki nie zostaną całkowicie usunięte, powstaje niedostateczne uszczelnienie. Stwarza to wysokie ryzyko przecieków.

Zniszczenie płyt

 

Czyszczenie chemiczne wymaga odpowiedniego stężenia, temperatury i czasu czyszczenia. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia płyt.

Straty produkcyjne i zagrożenia dla bezpieczeństwa

Deformacje mogą być trudne do zauważenia bez doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Nawet niewielkie wady mogą powodować straty w produkcji i zagrożenia bezpieczeństwa.

Wycieki i uszkodzenia

Niewłaściwe uszczelki lub złe klejenie mogą powodować przecieki. Zły klej może nawet zniszczyć płytę.

Odpadające uszczelki

W przypadku stosowania standardowego kleju do często otwieranych GPHE, uszczelki mogą odpadać, co powoduje konieczność ponownego uszczelnienia po otwarciu.

Wyjątkowy program pakietów płyt

Alfa Laval oferuje obecnie program wypożyczania pakietów płyt specjalnie zaprojektowany dla klientów z branży morskiej, aby wyeliminować przestoje w pracy chłodnic okrętowych lub generatorów wody słodkiej.

 

 

Modele płytowych wymienników ciepła, z dostępnym materiałem płyt

 • Cena oparta jest na opłacie za płytę i różni się w zależności od modelu i materiału płyty.
 • Wszystkie koszty frachtu opakowań płytowych do centrum serwisowego (in-bound i out-bound) są pokrywane przez poszczególnych armatorów.
 • Jeżeli Twój model nie znajduje się na liście, Alfa Laval rozważy włączenie go do oferty po wcześniejszym uzgodnieniu warunków finansowych. 

Etapy programu Plate Pack:

 1. Zestaw płyt Alfa Laval do wypożyczenia jest wysyłany na statek jako pierwszy.
 2. Pakiet płyt jest wymieniany przez załogę w czasie odpowiadającym harmonogramowi statku.
 3. W następnym dogodnym porcie zawinięcia, pakiet płyt okrętowych wraz ze starymi uszczelkami jest wysyłany do Alfa Laval w celu odnowienia.
 4. Po odnowieniu, pakiet płyt okrętowych jest wysyłany z powrotem do nich.
 5. Po odebraniu przez statek, albo następny pakiet płyt jest zwracany w celu remontu następnych chłodnic, albo zwracany jest oryginalny pakiet płyt będący własnością Alfa Laval.

Program Marine Plate Pack zawiera:

 • Materiały i robocizna do demontażu uszczelek
 • Kompletne czyszczenie płyt
 • Kontrola za pomocą penetranta i światła ultrafioletowego
 • Wszystkie ponowne uszczelnienia
 • Końcowa kontrola płyt

Kontakt

Larry Bogia

Director of Marine Operations

+1 215 443 4175
larry.bogia@alfalaval.com

Pakiety regeneracyjne

Usługi regeneracji płytowych wymienników ciepła z uszczelkami Alfa Laval są podzielone na trzy pakiety: czerwony, żółty i niebieski. Pozwala to na wybór opcji, która najlepiej spełnia wymagania dotyczące czasu, budżetu i zastosowania.

Każdy pakiet jest obsługiwany przez nasz zespół ekspertów i wspierany przez ponad 70-letnie doświadczenie Alfa Laval w dziedzinie GPHE.

Niebieski - proste rozwiązanie

Niebieski pakiet regeneracyjny Alfa Laval to usługa szybkiego czyszczenia, która może być stosowana, gdy uszczelki nie są uszkodzone. Jest on często stosowany jako usługa przejściowa w przypadku zatkanych GPHE, które normalnie są regenerowane przy użyciu pakietu czerwonego.

Pakiet obejmuje ogólny przegląd i czyszczenie strumieniem wody, a także ograniczoną ilość konserwacji uszczelek.

Używany jako uzupełnienie innych naszych pakietów, oferuje efektywny kosztowo sposób na zwiększenie wydajności GPHE.

Żółty - kiedy mniej znaczy więcej 

Żółty pakiet regeneracyjny Alfa Laval jest ekonomiczną opcją dla GPHE w łagodniejszych zastosowaniach. Jest on zazwyczaj stosowany w GPHE, które nie pracują w ekstremalnych temperaturach lub ciśnieniach, lub w GPHE, w których nie występują agresywne chemikalia lub silne zanieczyszczenia.

Pakiet obejmuje dokładne czyszczenie i inspekcję, ale nie obejmuje wykrywania pęknięć. Uszczelki są ponownie montowane bez użycia kleju lub przy użyciu odpowiedniego kleju, a wszystkie PHE regenerowane w ten sposób otrzymują gwarancję Alfa Laval.

Czerwony - dla dużych wymagań 

Czerwony pakiet regeneracyjny to opcja pełnego serwisu dla GPHE w sytuacjach wysokiego zapotrzebowania. Jest on zazwyczaj stosowany w przypadku GPHE, które są częścią kluczowego procesu lub w przypadku GPHE w zastosowaniach, w których występują agresywne chemikalia i silne zabrudzenia.

Oprócz czyszczenia i kontroli, pakiet obejmuje wykrywanie pęknięć i ponowny montaż uszczelek za pomocą zatrzasków clip - on lub kleju odpornego na wysoką temperaturę i środki chemiczne. Wszystkie GPHE regenerowane w ten sposób otrzymują gwarancję Alfa Laval.

Downloads

Reconditioning packages for plate heat exchangers

360° Service Portfolio brochure

 

Contact us for more information or to schedule a service call.