Oszczędność energii przy chłodzeniu pieców do wytopu miedzi

Huta miedzi w Rönnskär podpisała trzyletnią umowę serwisową z Alfa Laval, dzięki której zaoszczędzono koszty energii zużywanej przez płytowy wymiennik ciepła, zmniejszono zużycie wody i wydłużono czas pracy.

DATA 2023-11-28

W 2006 roku firma Boliden podpisała trzyletnią umowę serwisową z Alfa Laval. Ich cel? Obniżenie kosztów energii PHE o 15 do 20 procent, zmniejszenie zużycia wody i wydłużenie czasu pracy w hucie w Rönnskär. Każdego dnia, huta Rönnskär zużywa tony słonej wody z Morza Bałtyckiego do płytowych wymienników ciepła, które chłodzą różne procesy wytopu miedzi i cynku w zakładach firmy o powierzchni 1,5 km2. Większość wymienników ciepła jest wyposażona w płyty tytanowe, aby zapobiec korozji, ponieważ używana jest woda morska.

Aby chronić zasoby naturalne i oszczędzać pieniądze, pracownicy firmy Rönnskär poszukiwali inteligentnych sposobów na zmniejszenie zużycia wody, uzyskanie oszczędności energii dzięki zmniejszeniu kosztów pompowania oraz spełnienie zaostrzonych przepisów dotyczących ochrony środowiska. "Odkąd pamiętam, Alfa Laval jest kluczowym partnerem biznesowym w Rönnskär," mówi Anders Wikström, inżynier produkcji, dział energetyczny, który pracuje w Boliden od 30 lat. "Od lat rozmawialiśmy z Alfa Laval o tym, jak usprawnić nasze działania. Sformalizowanie naszego partnerstwa było naturalnym kolejnym krokiem." 

Zmniejszenie zużycia wody i kosztów energii

Gospodarka wodna jest krytyczną częścią każdej działalności hutniczej. Dzienne zużycie wody jest wysokie, podobnie jak związane z nim koszty pompowania. Poprawiając kontrolę nad ilością wody pompowanej do zakładu w Rönnskär, Boliden ma nadzieję uzyskać znaczne oszczędności kosztów energii. Zmniejszenie zużycia wody poprawia również ekologiczność zakładu, ponieważ ścieki zawierają metale ciężkie i wymagają oczyszczania chemicznego.

"Jest to drugi rok naszej współpracy z Alfa Laval, więc nie mamy jeszcze konkretnych danych na temat oszczędności kosztów. Ale ponieważ pompujemy dużo wody do naszych zakładów, dopracowanie naszych operacji PHE z rutynowym czyszczeniem z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rentowność." - Anders Wikström, inżynier produkcji, Boliden

Umowa serwisowa Alfa Laval była kluczem do sukcesu

Dzięki Umowie Serwisowej Alfa Laval, Rönnskär polega na Alfa Laval w zakresie zapewnienia maksymalnej dyspozycyjności oraz minimalnego zużycia wody i energii poprzez korzystanie z usług świadczonych w ramach Umowy Serwisowej:

 • Audyt wydajności - Usługa ta dostarcza wewnętrznych informacji na temat rzeczywistych warunków pracy urządzeń PHE firmy Rönnskär. Wykorzystując oprogramowanie Alfa Laval i czujniki PHE, Alfa Laval mierzy wartości wymiany ciepła i może dokładnie przewidzieć, kiedy konieczna jest konserwacja w celu optymalizacji wydajności.
  PHE, które zużywały najwięcej wody, były pierwszymi, na które zwróciła uwagę Alfa Laval. Kiedy lampka kontrolna świeci się na czerwono, czyszczenie jest przeprowadzane w połączeniu z kolejnym drobnym przestojem, który jest planowany. Żółta lampka oznacza, że czyszczenie powinno być zaplanowane w najbliższym czasie, a zielona oznacza, że PHE działa jak należy. Wskaźniki sygnalizują, kiedy należy zaplanować czyszczenie
 • Czyszczenie na miejscu - Alfa Laval czyści urządzenia PHE firmy Rönnskär w oparciu o wyniki audytu wydajności Alfa Laval. Zastosowanie odpowiedniego stężenia zatwierdzonych środków myjących w odpowiednich temperaturach zapewnia najlepsze funkcjonowanie PHE.
  Wikström jest zadowolony z usług Alfa Laval w zakresie "Cleaning in Place", jak również z zastosowanych rozwiązań. Mówi, że środki myjące Alfa Laval eliminują najbardziej powszechne formy zanieczyszczeń miedzianych i cynkowych, jak również problemy spowodowane zanieczyszczeniami morskimi, takimi jak glony, w chłodzącej wodzie morskiej.
 • Regeneracja i naprawa - według Wikström, Alfa Laval jest liderem również w tej dziedzinie. Alfa Laval wymienia uszczelki w miarę potrzeb, aby przywrócić optymalną funkcję uszczelniającą.
 • Audyt stanu technicznego - Alfa Laval zapewnia audyty i usługi doradcze w celu optymalizacji działania wymienników ciepła.

Serwisowanie wszystkich marek PHE

W Rönnskär znajdują się wymienniki ciepła w różnym wieku, różnych marek i rozmiarów. Niektóre z nich mają dobrze udokumentowaną historię serwisową, podczas gdy dla innych dokumentacja serwisowa nie istnieje. Alfa Laval stopniowo tworzy bazę danych z historią serwisową obejmującą wszystkie płytowe wymienniki ciepła będące obecnie w eksploatacji.

"Proces ten jest niezbędnym środkiem do optymalizacji wydajności PHE. Początkowo koncentrujemy wysiłki na procesach, w których PHE - niezależnie od tego, czy są to urządzenia nasze, czy innego producenta - zużywają najwięcej wody. To podejście obiecuje dostarczyć Bolidenowi rzeczywiste oszczędności energii. " - Lars Nilsson, Inżynier Sprzedaży, Alfa Laval Nordic

Partnerstwo przynoszące obopólne korzyści

Bez względu na wyzwania, Boliden jest przekonany, że współpraca z Alfa Laval to sytuacja korzystna dla obu stron, która przyniesie wymierne oszczędności energii i przewagę konkurencyjną w hucie w Rönnskär.

Przez lata Wikström obserwował, jak Alfa Laval rozwija coraz więcej usług ukierunkowanych na optymalizację procesów klientów - a Boliden czerpie z tych usług korzyści. Na przykład, Alfa Laval zidentyfikowała filtry PHE, które były przewymiarowane lub niewymiarowe do określonych zadań i zaoferowała wskazówki, jak poprawić ich działanie. Przewymiarowanie lub niedowymiarowanie PHE ma bezpośredni wpływ na przepływ wody. Zbyt niski przepływ ma negatywny wpływ na efektywność chłodzenia jednostki. Zbyt wysoki przepływ niepotrzebnie zwiększa koszty pompowania. Dzięki optymalizacji przepływu, procesy wytapiania są chłodzone efektywnie bez marnowania energii.

"Mamy solidne relacje biznesowe z Alfa Laval. W każdej chwili mogę podnieść słuchawkę telefonu i zadzwonić do Larsa z każdym pytaniem," mówi Wikström. "Ponadto cały czas uczymy się od siebie nawzajem" - dodaje z uśmiechem.

Ponieważ pompujemy dużo wody do naszych zakładów, dostrojenie naszych operacji PHE do rutynowego czyszczenia z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rentowność" ANDERS WIKSTRÖM, inżynier produkcji, BOLIDEN

O kliencie

Należąca do firmy Boliden huta Rönnskär w Skelleftehamn nad Morzem Bałtyckim jest jednym z najbardziej efektywnych producentów miedzi na świecie. W hucie pracują setki płytowych wymienników ciepła Alfa Laval i innych producentów, które chłodzą różne procesy wytopu miedzi i cynku. Większość wymienników ciepła jest wyposażona w płyty tytanowe, aby zapobiec korozji, ponieważ używana jest woda morska.

Korzyści

 • Zmniejszone zużycie wody
 • Niższe koszty energii
 • Lepsza ekologiczność
 • Wyższa wydajność dzięki dłuższemu czasowi pracy i mniejszej liczbie przestojów
 • Dłuższe działanie płytowego wymiennika ciepła