Historia firmy Alfa Laval

Alfa Laval została założona w 1883 roku. Dzięki kilku najważniejszym kamieniom milowym, można prześledzić rozwój Alfa Laval w kierunku dużego międzynarodowego koncernu, którym jest dzisiaj.

1845

Założyciel Alfa Laval, Gustaf de Laval, urodził się w prowincji Dalarna w Szwecji.

1877

Po przeczytaniu artykułu w niemieckim czasopiśmie Milchzeitung, Gustaf de Laval rozpoczyna pracę nad rozwojem wirówki.

1879

W Sztokholmie prezentowany jest pierwszy separator do pracy ciągłej. Wydajność tego separatora wynosi 130 litrów na godzinę.

1883

Gustaf de Laval i jego partner, Oscar Lamm, zakładają firmę AB Separator. De Laval Cream Separator Co. powstaje w USA, co jest początkiem stale rosnącej międzynarodowej firmy.

1888

Pierwsze pompy zostały sprzedane. Służą one do przepompowywania odtłuszczonego mleka z wirówki.

1889

Niemiecki wynalazca Clemens von Bechtolsheim uzyskuje patent na stożkowe tarcze metalowe. Dzięki zastosowaniu tych tak zwanych Alfa-discs, wydajność separatora zostaje wielokrotnie zwiększona.

1890

Alfa Laval wprowadza pierwszy na świecie separator pracujący w trybie ciągłym, wykorzystujący technologię stosu talerzy Alfa. Wprowadzony zostaje pierwszy pasteryzator mleka pracujący w trybie ciągłym.

1898

Pierwszy separator drożdży został zainstalowany w linii produkcyjnej klienta.

1910

Gustaf de Laval rozpoczyna pracę nad konstrukcją dojarki.

1913

Gustaf de Laval umiera w wieku 67 lat. W ciągu swojego życia uzyskuje 92 szwedzkie patenty i zakłada 37 firm. Na jego pomniku zostaje wyryty napis: "Człowiek dużej prędkości".

1916

Alfa Laval sprzedaje pierwszy separator do oczyszczania oleju.

1919 – 1936

Spółki zależne powstają w Danii, RPA, Finlandii, Australii, Nowej Zelandii, Polsce, Jugosławii i Irlandii.

1933

Pierwszy na świecie hermetyczny separator został zaprezentowany przez Alfa Laval na wystawie w Berlinie.

1938

Alfa-Laval wprowadza na rynek swój pierwszy wymiennik ciepła. Pontus Hytte, syn słynnego szwedzkiego malarza Carla Larssona, przenosi rozwój i produkcję wymienników ciepła do Lund.

1951

Rozpoczyna się sprzedaż "samoczyszczących" wirówek odśrodkowych i dekanterów.

1958

Pierwszy automatyczny system CIP (Cleaning-In-Place) został zainstalowany w szwedzkiej mleczarni.

1961

Pierwszy system sterylizacji został zainstalowany we Włoszech. Oznacza to duży przełom w sektorze przetwórstwa mleczarskiego i płynnej żywności.

1962

Patenty AB Rosenblad zostały przejęte, dzięki czemu spiralny wymiennik ciepła, jak również seria przemysłowych projektów płytowych znalazły się w posiadaniu AB Separator.

1963

Firma zmienia nazwę z AB Separator na Alfa-Laval AB. Nazwa "Alfa" wywodzi się od tarcz alfa, a "Laval" od nazwiska założyciela firmy.

1965

Pierwszy duży skomputeryzowany system sterowania zostaje dostarczony do mleczarni w Szwajcarii. System ten umożliwia nadzorowanie i sterowanie całym zakładem.

1971

Alfa-Laval nabywa większościowy udział w duńskiej firmie Lavrids Knudsens Maskinfabrik (LKM), co oznacza rozpoczęcie działalności Alfa-Laval w branży transportu cieczy.

1976

Jest to rok znaczących inwestycji. W Szwecji rozpoczyna się budowa nowego zakładu produkcyjnego separatorów morskich w Tumba pod Sztokholmem. Obszar Thermal w Lund rozpoczyna budowę nowych biur i międzynarodowego centrum produkcyjnego płytowych wymienników ciepła. W Hiszpanii Alfa Laval rozbudowuje swoje zakłady, biura i magazyny.

1981

Alfa Laval umacnia swoją pozycję w Japonii poprzez zwiększenie udziałów w japońskiej firmie Nagase-Alfa do 70% oraz poprzez utworzenie Alfa Laval Service K.K. jako spółki będącej w całości jej własnością.

1991

Firma Tetra Pak, która dostarcza rozwiązania w zakresie opakowań dla przemysłu spożywczego na całym świecie, oraz rodzina Rausing przejmują firmę Alfa Laval

1993

Alfa Laval staje się niezależną grupą przemysłową w ramach Tetra Laval Group. Działalność związana z przetwarzaniem płynnych produktów spożywczych zostaje zintegrowana z działalnością Tetra Pak. Sprzęt i systemy rolnicze zostają przekształcone w nową grupę przemysłową Alfa Laval Agri. 

1996

W Kaliningradzie pod Moskwą otwarto nową fabrykę wymienników ciepła, urządzeń do przenoszenia płynów oraz modułów dla przemysłu spożywczego i napojów. Fabryka jest jedną z najnowocześniejszych w Rosji.

1999

Alfa Laval wprowadza na rynek innowacyjny system uzdatniania oleju dla statków oraz najbardziej zaawansowaną w branży automatyczną kontrolę zaworów.

2000

Firma inwestycyjna Industri Kapital kupuje Grupę Alfa Laval. Zamiarem Industri Kapital jest dalszy rozwój Alfa Laval jako światowego lidera w kluczowych technologiach: separacji, wymiany ciepła i transportu płynów, z zamiarem wprowadzenia akcji na giełdę w ciągu pięciu lat.

2001

Poważna restrukturyzacja Alfa Laval w kierunku pionów i segmentów zorientowanych na rynek, z wyraźnym ukierunkowaniem na klienta.

2002

Alfa Laval powraca na Sztokholmską Giełdę Papierów Wartościowych. Główną strategią firmy jest osiągnięcie rentownego wzrostu, zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia, które w 2002 roku obejmują dwie duńskie firmy: Danish Separation Systems A/S (DSS), specjalizującą się w filtracji membranowej dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego oraz Grupę Toftejorg, wiodącego na świecie dostawcę zaawansowanych systemów mycia zbiorników.

2003

AlfaNova, przełom w dziedzinie wymiany ciepła. AlfaNova jest całkowicie nowym typem płytowego wymiennika ciepła, opartym na opatentowanej przez Alfa Laval metodzie lutowania płyt, zwanej AlfaFusion. Niezwykłe właściwości AlfaNova w zakresie temperatur, ciśnień i odporności zmęczeniowej otwierają nowe i interesujące możliwości w istniejących i przyszłych zastosowaniach.

2004

Lars Renström został mianowany nowym Dyrektorem Generalnym i Prezesem Grupy Alfa Laval. Posiada on solidne i udane doświadczenie w szwedzkich firmach przemysłowych. Alfa Laval i Haldex, międzynarodowy dostawca technologii samochodowych, zakładają spółkę Alfdex AB, której celem jest dostarczanie wspólnie opracowanych rozwiązań do oczyszczania gazów ze skrzyni korbowej silników Diesla, aby sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym emisji spalin.

2005

Packinox S.A. we Francji, światowy lider w produkcji dużych, spawanych płytowych wymienników ciepła do zastosowań w przemyśle naftowym, gazowym i rafineryjnym, zostaje przejęty. Uznane kompetencje firmy przyczynią się do wzmocnienia pozycji Alfa Laval w tych dziedzinach.

2006

Bardzo wysoki popyt na większości rynków końcowych Alfa Laval - przede wszystkim w sektorze energetycznym i związanym z energetyką - przyczynia się do wzrostu liczby zamówień o 30% w stosunku do roku 2005. Zostaje przejęta jednostka Tetra Pak zajmująca się produkcją koncentratów owocowych, co oznacza, że Alfa Laval będzie penetrować ten rynek poprzez własne spółki handlowe.

2007

Alfa Laval podejmuje ważne kroki w kierunku osiągnięcia pozycji światowego lidera w dziedzinie powietrznych wymienników ciepła poprzez nabycie holenderskiej firmy Helpman i fińskiej firmy Fincoil, które są wiodącymi europejskimi dostawcami powietrznych wymienników ciepła. Produkty Helpman są stosowane w chłodnictwie komercyjnym, na przykład w delikatnym łańcuchu logistycznym dla żywności. Fincoil jest szczególnie silny w przemysłowym chłodzeniu energii.

2010

Alfa Laval jest oficjalnym partnerem szwedzkiego pawilonu na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju: "Lepsze Miasto, Lepsze Życie".

2011

Alfa Laval przejmuje Aalborg Industries, a dwa lata później norweską firmę Frank Mohn, co jeszcze bardziej wzmacnia obecność Alfa Laval na rynku morskim i offshore.

2014

Alfa Laval otwiera centrum testowe i szkoleniowe w Aalborg, w Danii, zajmujące się produktami i aplikacjami morskimi.

2016

Tom Erixon został mianowany nowym Dyrektorem Generalnym i Prezesem Grupy Alfa Laval.

 

Black and white portrait photography of Gustaf de Laval

   

Separator drawing 200x335

   

1st phe 200x253