Czy owady mogą rozwiązać problem globalnego niedoboru białka?

Wykorzystanie owadów jako źródła białka może potencjalnie pomóc w wyżywieniu świata, jednak głównie jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Alfa Laval i Bühler Insect Technology Solutions (BITS) zapewniają procesy produkcyjne.

DATA 2023-11-28 AUTOR Paul Connolly ZDJĘCIE Getty Images

E_SDG goals_icons-individual09_75x75.png E_SDG goals_icons-individual12_75x75.png E_SDG goals_icons-individual17_75x75.png

Populacja ludzka i konsumpcja mięsa rosną w niespotykanym dotąd tempie, podczas gdy dostępne tereny pod produkcję żywności kurczą się. Szacuje się, że 85 procent potencjalnych gruntów rolnych na Ziemi jest już zabezpieczonych do produkcji żywności, ale oczekuje się, że do 2050 roku liczba ludzi przekroczy 9 miliardów, co wymaga 50-procentowego wzrostu dostaw wysokiej jakości białka. Nie trzeba być matematykiem, aby zauważyć, że liczby te nie sumują się na korzyść rasy ludzkiej.

Obecny układ jest nie do utrzymania. Jak więc nakarmić świat w nadchodzących latach? Jednym z możliwych rozwiązań, które wywołuje szum, są owady.

Hodowla owadów jest stosunkowo nowym pomysłem i do niedawna większość wysiłków miała charakter eksperymentalny i na małą skalę. Zmieniło się to w 2017 roku, wraz z powstaniem Bühler Insect Technology Solutions (BITS), spółki joint venture pomiędzy specjalistą w dziedzinie technologii żywności, firmą Bühler, a wiodącym przetwórcą owadów Protix. 

Połączenie kompetencji Protix w hodowli owadów z doświadczeniem Bühler w technologii przetwarzania żywności i pasz ma na celu rozwój hodowli owadów i przetwarzania surowców na skalę przemysłową..

W tym czasie Bühler poszukiwał również nowych partnerów, którzy pomogliby w zwiększeniu skali działalności, w szczególności poprzez dostarczenie technologii wymiany ciepła i separacji płynów.

insects in a spoon 400x250.jpg

Rola Alfa Laval w rewolucji proteinowej

Alfa Laval już wcześniej dostarczała Protix technologię przetwarzania i poszukiwała sposobów na wzmocnienie swojej oferty na rozwijającym się rynku przetwarzania owadów. 

Według Andreasa Aepli, Dyrektora Generalnego BITS, Alfa Laval jest zdecydowanym liderem w zakresie tych technologii, ale decyzja o współpracy wynikła ostatecznie ze wspólnego zrozumienia. 

"Myślę, że od razu, od pierwszego dnia współpracy, zauważyliśmy, że mamy podobny sposób myślenia. Obie nasze firmy koncentrują się na długoterminowym przywództwie w zakresie jakości i cieszą się podobną reputacją na rynku, ale nie pokrywamy się w zakresie kompetencji technologicznych, dzięki czemu wzajemnie uzupełniamy swoje mocne strony", mówi Aepli. 

Sumit Pingle, Wiceprezes Alfa Laval Agro & Protein Systems, zgadza się z tym stwierdzeniem.

Sposób, w jaki my pracujemy i sposób, w jaki oni pracują, bardzo szybko się zgraliśmy: nasz zespół i ich zespół, Andreas i ja. Była chemia, która miała sens".

Źródło pożywienia dla zwierząt

To było jasne, BITS od początku ich przedsięwzięcia, że wielkie zwycięstwa dla bezpieczeństwa żywnościowego i środowiska nie są w zmianie tego, co ludzie jedzą, to jest w zmianie tego, co zwierzęta jedzą - i że owady mają rolę do odegrania. 

"Niektórzy ludzie są zainteresowani owadami jako pokarmem dla ludzi" - wyjaśnia Aepli. "Myślę, że istnieje biznes i ten biznes będzie się rozwijał; jednak ilości są wciąż zbyt małe, aby mieć realny wpływ na nasz system żywnościowy". 

Tak więc, nie spodziewajcie się w najbliższym czasie żadnych bug burgerów marki BITS na półkach supermarketów. 

Skupiamy się raczej na produkcji paszy dla zwierząt pochodzącej z hodowli owadów, która jest o wiele bardziej zrównoważona i wydajna. Wytworzenie jednego kilograma białka pochodzącego od owadów wymaga jedynie dwóch kilogramów paszy, podczas gdy białka pochodzące od bydła wymagają 20 kg paszy, aby uzyskać ten sam wynik. 

A wyprodukowanie tego kilograma owadziego białka wymaga o wiele mniej miejsca: tylko jeden metr kwadratowy nierolniczej ziemi. Zamiast więc poświęcać wielkie pola pod uprawę soi na paszę dla zwierząt, wystarczy obszar mniejszy niż miejsce parkingowe. Tak więc produkcja owadów na skalę przemysłową ma również potencjał, aby uwolnić ogromne obszary ziemi, które obecnie są odłogowane do uprawy roślin na paszę dla zwierząt. 

Co więcej, owady przekształcają odpady żywnościowe w użyteczne białko, tworząc bardziej zrównoważony cykl produkcji żywności.

"Owady w zasadzie przetwarzają tę żywność" - wyjaśnia Aepli.

Wyodrębniają one i rekombinują białka z odpadów żywnościowych, a my ponownie wprowadzamy te białka do cyklu życia żywności jako paszę dla zwierząt lub nawóz dla upraw.  
Anderas Aepil, CEO w Bühler Insect Technology Solutions (BITS)

Jakość i doświadczenie

Przejście BITS na przemysłowe przetwarzanie owadów wiąże się z wyzwaniami. Standaryzacja ma decydujące znaczenie dla stałej jakości. Bezpieczna i wydajna hodowla owadów wymaga starannej kontroli klimatu i biologicznie bezpiecznych środowisk - niełatwych do osiągnięcia na skalę. 

A jak zauważa Aepli, różne obszary produkcji wymagają różnych zestawów umiejętności. 

"Zwykle nie mogą być one rozwiązane przez jednego partnera lub firmę samodzielnie. To jest jeden z kluczowych aspektów współpracy pomiędzy Bühler i Alfa Laval, ponieważ Alfa Laval posiada doświadczenie w tych częściach procesu, w których my nie jesteśmy ekspertami" - wyjaśnia. 

"Posiadanie kogoś, kto jest naprawdę biegły w tej dziedzinie, pomaga nam uczynić rozwiązanie lepszym".

Połączenie to wydaje się działać: pierwszy zakład klienta działa z powodzeniem od czerwca w Holandii, a kilka kolejnych jest w trakcie realizacji.

BITS współpracuje również z zespołem Pingle'a w Alfa Laval nad rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb klientów, a obecnie opracowywane są kolejne projekty instalacji. 

Perspektywy dla tej dynamicznej i innowacyjnej współpracy wyglądają dobrze. Stanowi ona milowy krok w dziedzinie przetwarzania owadów, który będzie miał dramatyczne konsekwencje zarówno dla bezpieczeństwa żywnościowego, jak i dla naszej planety. 

 

Nasz wielokrotnie nagradzany magazyn

here37_260x345.jpgInnowacyjne przetwórstwo żywności, które zamienia robaki w hamburgery, czy nowa technologia magazynowania energii odnawialnej to tylko dwa przykłady artykułów w nowym wydaniu magazynu HERE. Artykuły te ilustrują, co rozumiemy przez odpowiedzialny rozwój, dostarczanie rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ludziom, jak i planecie. Magazyn HERE zdobył Szwedzką Nagrodę Wydawniczą w 2019 roku.

Here magazine

Obserwuj nas na:  Follow Alfa Laval on Facebook  Follow Alfa Laval on LinkedIn

Alfa Laval angażuje się w proces osiągnięcia globalnych celów

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju na rok 2030, zwanych jako Cele Globalne. Zostały one uznane za obowiązujące przez liderów z całego świata. A rolą właśnie takich firm jak Alfa Laval jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą je osiągnąć.Poznaj jak kluczowe rozwiązania Alfa Laval pozwalają realizować Globalne Cele

Black soldier fly

Known for its fast growth cycle and high-capacity for breaking down organic matter, the larvae of the black soldier fly (pictured) is currently the insect of choice for BITS' insect protein processing efforts.

insect 640x360

Insect farming contributes to the circular economy by converting food waste into a protein for animal feed and fertilizer for crops

Infographic-Insects 650x803.jpg

Bug Bites

Insects on a plate 640x360.jpg

Insects have long been considered delicacies in parts of Asia and Africa. In recent years a number of restaurants in Europe have begun serving plates of insects of diners. 

Jesteś zainteresowany?

W Alfa Laval zawsze dokładamy wszelkich starań, aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Naszą siłą napędową jest przyspieszenie sukcesu dla naszych klientów, ludzi i planety. Jest to możliwe tylko dzięki zaangażowanym pracownikom z ciekawym umysłem. Ciekawość jest iskrą dla wspaniałych pomysłów. A świetne pomysły napędzają postęp.

W naszej sekcji Kariera znajdziesz możliwości dla ciekawskich umysłów, aby mieć trwały wpływ na niektóre z najbardziej palących problemów naszej planety.

Advancing better. With Alfa Laval.

Informacje o rekrutacji w Alfa Laval

Raport Roczny i raport Zrównoważonego Rozwoju

annual_report_thumbnail2023.jpgW naszym najnowszym raporcie rocznym znajdziesz informacje o minionym roku, trendach, które napędzają naszą działalność i branżach, które obsługujemy. Pozwoli to również lepiej zrozumieć naszych pracowników, produkty i usługi oraz to, jak innowacje i zrównoważony rozwój są ważną częścią wszystkiego, co robimy.

 

Raport Roczny i raport Zrównoważonego Rozwoju 2023