2023-05-05 Dane finansowe by Cision Sverige AB

Alfa Laval łączy siły z Boliden

Alfa Laval nawiązała współpracę ze szwedzką firmą Boliden, zajmującą się wydobyciem i wytopem miedzi, w celu wykorzystania jej niskoemisyjnej miedzi do produkcji wymienników ciepła. Celem jest produkcja  pierwszego wymiennika ciepła wykonanego przy użyciu miedzi Boliden już w 2023 roku. Współpraca umożliwi Alfa Laval produkcję wymienników ciepła o zmniejszonym śladzie węglowym. Jest to część wielokanałowego planu firmy mającego na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku.

"Aby napędzać transformację w kierunku bardziej zrównoważonego społeczeństwa, istotne jest, abyśmy znaleźli partnerstwa i współpracę, które uzupełniają ambicje, jakie mamy jako firma. Połączenie miedzi Boliden i naszych energooszczędnych wymienników ciepła oznacza, że możemy przyczynić się do transformacji przemysłu w kierunku zerowej wartości netto" - mówi Tom Erixon, prezes i dyrektor generalny Alfa Laval.

Współpraca z firmą Boliden jest częścią strategicznych ambicji Alfa Laval, aby zmniejszyć wpływ surowców na środowisko. Niskoemisyjna miedź Boliden jest produkowana z miedzi wydobywanej na północy Szwecji i materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak odpady elektroniczne, przy użyciu czystej energii, co daje surowcowi jeden z najniższych śladów węglowych spośród wszystkich miedzi rafinowanych na świecie. Miedź będzie wykorzystywana głównie w lutowanych wymiennikach ciepła Alfa Laval, które są używane do ogrzewania, chłodzenia, odparowywania i skraplania w wielu zastosowaniach, w tym w pompach ciepła. Dzięki zastosowaniu miedzi Boliden, ślad węglowy wymienników ciepła zostanie zmniejszony w porównaniu z innymi dostępnymi alternatywami.

"Dzięki naszym Green Transition Metals tworzymy fundament dla europejskiej transformacji klimatycznej, ponieważ reprezentują one jedne z najbardziej zrównoważonych opcji na rynku. Jeśli chcemy stworzyć społeczeństwo jutra, musimy zacząć już dziś. Alfa Laval wykorzystuje fakt, że nasza oferta jest dostępna już dziś i dzięki temu jest częścią wiodącej branży" - mówi Mikael Staffas, Prezes Zarządu Boliden.

Czy wiesz, że... Efektywność energetyczna jest jednym z głównych czynników osiągnięcia Porozumienia Paryskiego, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Energooszczędne wymienniki ciepła Alfa Laval, stosowane w procesach przemysłowych na całym świecie, odgrywają ważną rolę, ponieważ mogą odzyskiwać i ponownie wykorzystywać ciepło i energię. Są one wykorzystywane w pompach ciepła i stanowią kluczowe komponenty w procesach produkcji wodoru, biopaliw i długotrwałego magazynowania energii - w ten sposób Alfa Laval wspiera przejście na bardziej zrównoważone źródła energii.

O Boliden 

Boliden jest firmą metalurgiczną, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Nasze korzenie są nordyckie, nasz rynek globalny. Nasze podstawowe kompetencje leżą w obszarze poszukiwań, wydobycia, wytopu i recyklingu metali. Boliden zatrudnia około 6 000 pracowników, a jego roczna sprzedaż wynosi około 85 miliardów SEK. Akcja jest notowana w segmencie Large Cap na NASDAQ OMX Stockholm.

www.boliden.com

O Alfa Laval

Alfa Laval działa w obszarach energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody, oferując swoją wiedzę, produkty i usługi dla szerokiej gamy branż działalności gospodarczej w około 100 krajach. Firma jest zaangażowana w optymalizację procesów, tworzenie odpowiedzialnego wzrostu i przyspieszanie postępu - zawsze idzie o krok dalej, aby wspierać klientów w osiąganiu ich celów biznesowych i celów zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne technologie Alfa Laval są dedykowane do oczyszczania, rafinacji i ponownego wykorzystania materiałów, promując bardziej odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Mają one również znaczący wpływ na poprawę efektywności energetycznej i odzyskiwania ciepła, optymalizację procesów uzdatniania wody i redukcji emisji zanieczyszczeń.

W ten sposób Alfa Laval przyczynia się nie tylko do sukcesu swoich klientów, ale także do pozytywnych zmian środowiskowych. Codziennie ulepszamy świat - Advancing better™.

Alfa Laval zatrudnia 16,700 pracowników. Roczna sprzedaż w 2020 roku wyniosła SEK 41,5 mld (ok. EUR 4 mld). Firma jest notowana na giełdzie Nasdaq OMX.

                          www.alfalaval.com

For more information please contact:
Eva Schiller

PR Manager
Alfa Laval
Tel: + 46 46 36 71 01
Mobile: +46 709 38 71 01

Johan Lundin                     
Head of Investor Relations
Alfa Laval     
Tel: +46 46 36 65 10         
Mobile: +46 730 46 30 90

Powiązane treści: