2021-01-21 Dane finansowe

Alfa Laval łączy siły z graczami z branży morskiej, aby wspólnie przyspieszyć dekarbonizację.

Alfa Laval - światowy lider w dziedzinie wymiany ciepła, separacji odśrodkowej i obsługi płynów - dołączył do projektu DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer i Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon w celu przyspieszenia rozwoju technologii produkcji ogniwa paliwowego z zestalonym elektrolitem tlenkowym (SOFC), która może wykorzystywać ekologiczne paliwa do wytwarzania energii elektrycznej. Alfa Laval będzie kierować inicjatywą rozwojową, której celem jest znalezienie rozwiązań dla wykorzystania paliw niewęglowych w skali żeglugi światowej.

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) stawia sobie za cel zmniejszenie o 50% emisji gazów cieplarnianych związanych ze statkami do 2050 r. Obecnie światowa żegluga odpowiedzialna jest za około 3% globalnej emisji dwutlenku węgla i szacuje się, że udział ten wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach (ponieważ inne branże wprowadzają rozwiązania ograniczające emisję). Aby osiągnąć długoterminowy cel dekarbonizacji, branża musi przestawić się na nowe rodzaje paliw i technologie.

Aby przyspieszyć rozwój opłacalnych technologii, potrzebny jest skoordynowany wysiłek w zakresie badań stosowanych w całym łańcuchu dostaw. Projekt „SOFC4Maritime” będzie ukierunkowany na wykorzystanie przyszłych ekologicznych paliw - takich jak amoniak, wodór lub biometan - do produkcji energii elektrycznej na statkach morskich.

„Sprostanie wyzwaniom środowiskowym związanym z żeglugą - a zwłaszcza zmianą klimatu - będzie wymagało stosowania różnorodnych, zaawansowanych technologii. Współpracując z innymi ekspertami z branży morskiej, możemy zbadać możliwości i wprowadzić je w życie na czas, aby móc coś zmienić ”- mówi Sameer Kalra, Prezes Marine Division.

Czy wiesz, że… ponieważ okres użytkowania statków wynosi 20 lat lub więcej, statki o zerowej emisji muszą być wprowadzone do światowej floty do 2030 r., aby osiągnąć 50% redukcji do 2050 r.?

 

www.alfalaval.pl

Osoby kontaktowe:

Johan Lundin
Head of Investor Relations
Alfa Laval
Tel: +46 46 36 65 10
Mobile: +46 730 46 30 90

 

Eva Schiller
PR Manager
Alfa Laval
Tel: + 46 46 36 71 01
Mobile: +46 709 38 71 01

 

Andrzej Smoleński

Regional Business Manager

Alfa Laval

Mobile: +48 601 454 748

Powiązane treści: