2023-05-24 Produkty

Jak optymalizować koszty energii w produkcji żywności? Nasz ekspert radzi.

Surowce oraz energia elektryczna stanowią 60-70 proc. wszystkich kosztów firm spożywczych, dla tego niestabilna sytuacja związana z energią elektryczną jest dla przedsiębiorców niepokojąca.

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu obszarach przedsiębiorstwa nadal tkwi duży potencjał optymalizacji, który można łatwo wydobyć. Nowe możliwości stwarza przede wszystkim cyfryzacja i wdrażane na rynek produkty, które mają wpłynąć na optymalizację procesów produkcyjnych.

Jakie produkty wspierają optymalizację kosztów energii w produkcji żywności?

W Alfa Laval stawiamy na ekspertyzę i doradztwo. Z doświadczenia wiemy, jak np. prawidłowy dobór sekcji regeneracji w pasteryzatorze, optymalne dobranie cyklu mycia zbiornika lub też znalezienie optymalnej pompy do danych warunków pracy wpływają na optymalizację kosztów energii w przemyśle spożywczym, w produkcji żywności.

Produktami, które niewątpliwie przyczyniają się do optymalizacji kosztów energii w przemyśle spożywczym są

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach wpływających na optymalizację kosztów energii w przemyśle spożywczym.

Optymalizacja kosztów energii – turbiny myjące TJ40

Turbiny myjące TJ40G Alfa Laval niejednokrotnie potrafią zmniejszyć czas mycia zbiorników nawet 4-ro krotnie.

Obrotowe turbiny myjące Alfa Laval TJ20G i TJ40G zapewniają wyjątkową efektywność czyszczenia, lepszą jakość produktu końcowego, większą ogólną wydajność i niższe koszty eksploatacji. Są one przeznaczone do zastosowań higienicznych, w przemyśle mleczarskim, napojów, przetwórstwa żywności, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Często producenci, nawet jeśli już myślą o wymianie turbin, kalkulują tylko oszczędność wody, a nie biorą pod uwagę kosztów energii cieplnej potrzebnej do podgrzania CIP-u, a także kosztów związanych z samym pompowaniem tego CIP-u.

Optymalizacja kosztów energii – pompy DuraCirc

Pompy DuraCirc przeznaczone są głównie do wysokich ciśnień różnicowych i produktów o stosunkowo niskiej lepkości jak np. serwatka. W wielu przypadkach mogą one zastąpić pompy wirowe i zredukować użycie mocy z 12 kW do nawet 4 czy 5 kW.

Jeśli teraz pomnożymy tę różnicę przez ilość godzin pracy pompy dziennie, następnie przez ilość dni pracy w roku a na końcu przez cenę jednej kilowato godziny otrzymamy dziesiątki tysięcy kilowatogodzin, które możemy zaoszczędzić.

Optymalizacja kosztów energii – system eMotion i system UniDisc™

System eMotion wykorzystuje pompę próżniową w celu eliminacji powietrza pomiędzy misą separatora a jego obudową. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać mniejsze zużycie energii poprzez redukcje do minimum tarcia na linii misa separatora – powietrze.

Dzięki temu rozwiązaniu zapewniamy również dużo niższy poziom głośności separatora oraz najwyższy poziom higieny.

Z kolei system UniDisc™ - pozwala zapewnić lepszą o nawet 30% wydajność separacji. W specjalnie zaprojektowanych talerzach nie znajdziemy już więcej żadnych spawów. Zastosowano natomiast wiele mniejszych dystansów, aby skutecznie oddzielić jedne talerze od drugich. Dzięki temu znacząco zwiększamy skuteczność samego separatora, zachowując również najwyższy poziom higieny.

Optymalizacja kosztów energii – jakie projekty?

Za naszymi rozwiązaniami stoją konkretne projekty.
Jeden z ostatnich, najciekawszy– to projekt wdrożenia rozwiązań, optymalizujący zużycie wody u jednego z kluczowych producentów lodów w Polsce. Po prawie rocznej pracy naszych inżynierów, szeregu kalkulacji, symulacji wdrożyliśmy całkowity nowy system mycia, oparty na naszych turbinach myjących TJ20G. Łącznie zmodernizowaliśmy ponad 40 zbiorników.

Rezultatem tego było zaoszczędzenie ponad 46 mln litrów wody rocznie oraz redukcja emisji CO2 o prawie 356 ton. Warto podkreślić, że koszt tej inwestycji, zwrócił się po niespełna roku.

 

Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty w energii w Twoim zakładzie produkcyjnym? Wyślij zapytanie, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą!

Jak optymalizować zużycie energii w przymyśle - Ekspert Alfa Laval radzi

Masz pytanie? Zadaj je naszemu ekspertowi Alfa Laval

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Powiązane treści: