2021-06-22 Produkty

Przełomowa inicjatywa Alfa Laval i Stena Recycling w zakresie zrównoważonego rozwoju debiutuje w krajach skandynawskich.

W kwietniu 2021 roku Alfa Laval ogłosiła nowe partnerstwo ze Stena Recycling, którego celem jest wprowadzenie przełomowego modelu biznesowego, zwiększającego udział produktów o obiegu zamkniętym w łańcuchu dostaw wymienników ciepła. Współpraca inspirowana jest inicjatywą Circular Initiative, areną współpracy biznesowej w zakresie gospodarki cyrkularnej prowadzonej przez Stena Recycling. Zatytułowana "Re-Made to matter", nowa inicjatywa umożliwi wymianę wymiennika ciepła na bardziej energooszczędny i zwrot pieniędzy za stary, który następnie zostanie poddany recyklingowi. Obie firmy ujawniły, że program wymiany zostanie uruchomiony w tym tygodniu w Szwecji, a wkrótce dołączą do niego inne kraje.

"Jest to rozwiązanie korzystne dla naszych klientów, społeczeństwa i środowiska" - mówi Fredrik Ekström, prezes działu lutowanych i spajanych wymienników ciepła w Alfa Laval, Energy Division. "Dzięki zachętom do refundacji kosztów modernizacji płytowych wymienników ciepła na bardziej nowoczesne i wydajne, przedsiębiorstwa mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii. W jednym z ostatnich przykładów obliczyliśmy, że wymiana jednego 20-letniego wymiennika ciepła może przynieść roczne oszczędności energii w wysokości 83 000 kWh. Oprócz poprawy długoterminowych kosztów, oznacza to znaczne zmniejszenie emisji CO2.”

A to tak naprawdę dopiero początek działań na rzecz zrównoważonego rozwoju" - kontynuuje Fredrik Pettersson, dyrektor zarządzający Stena Recycling Sweden. "Kiedy otrzymujemy od klienta zwrócony wymiennik ciepła, rozpoczynamy proces recyklingu, aby odzyskać metale i ponownie wprowadzić je do łańcucha dostaw surowców, zapewniając korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na materiały pierwotne. Pracując razem w ten sposób, możemy pomóc zamknąć pętlę i stworzyć prawdziwie skuteczne podejście cyrkularne dla tej branży."

Wjątkowy model branżowy

Aby umożliwić osiągnięcie tych korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem, Alfa Laval i Stena Recycling opracowały zupełnie nowy model biznesowy dla branży HVAC. Oprócz pomocy w dekarbonizacji poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, program został zaprojektowany tak, aby przyspieszyć przejście z liniowego łańcucha dostaw na zrównoważony, okrężny.

"W tradycyjnym, liniowym łańcuchu dostaw, koniec cyklu życia wymiennika ciepła oznacza koniec życia cennych zasobów naturalnych, z których się składa" - wyjaśnia Fredrik Ekström. "Dzięki temu programowi nasi partnerzy w Stena Recycling mogą odzyskać do 100% metali ze starych wymienników ciepła klientów, minimalizując tym samym zużycie materiałów pierwotnych potrzebnych do produkcji naszych nowych wymienników ciepła."

Proces ten przebiega w następujący sposób:

  • potencjalni klienci odwiedzają stronę internetową Alfa Laval, gdzie nowe, intuicyjne narzędzie online dostarcza rekomendacji dla modernizacji wymiennika ciepła w oparciu o ich aktualny model
  • klient otrzymuje zwrot pieniędzy z góry, odpowiadający wartości recyklingu jego starego wymiennika ciepła
  • stary wymiennik ciepła jest wysyłany do Stena Recycling, gdzie odzyskiwane są metale
  • materiał z recyklingu jest ponownie przetwarzany, ponownie zwijany i ponownie wchodzi do łańcucha dostaw, aby potencjalnie stać się nowym, energooszczędnym wymiennikiem ciepła

Re-Made to matter zaczyna się w domu

Aby podkreślić liczne korzyści płynące z programu wymiany, Alfa Laval i Stena Recycling uruchomiły inicjatywę pod hasłem "Re-Made to matter". Pierwszym krajem, w którym klienci będą mogli uczestniczyć w programie jest Szwecja, gdzie obie firmy mają swoje siedziby.

"Alfa Laval i Stena Recycling to dwaj wiodący innowatorzy w swoich dziedzinach, a nasze organizacje mają głębokie korzenie w Szwecji" - dodaje Fredrik Ekström. "Jesteśmy bardzo podekscytowani, że wprowadzamy 'Re-Made to matter' tutaj w kraju. Nie możemy się doczekać, aby pokazać klientom w Szwecji, a docelowo na całym świecie, siłę naszego połączonego doświadczenia i pasji do zrównoważonego rozwoju. Jest to nie tylko pierwszy duży krok w kierunku cyrkularności w ogrzewaniu i chłodzeniu, ale także ważny krok w walce ze zmianami klimatycznymi w naszej branży, wspierający cel Alfa Laval, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku."

The rest of the Nordic region will soon join Sweden in being able to take part, and plans are underway to introduce the programme in other markets throughout the year.

To learn more about and the partnership and the Re-Made to matter exchange programme, visit www.alfalaval.com/remade. For information on the programme in Swedish, go to www.alfalaval.se/remade.

W celu dalszch informacji, prosimy o kontakt:

Stanisław Zachara 
Regional Sales Manager Poland, Ukraine and Baltic States, Business Division Energy, Alfa Laval
Phone: +48 22 366 64 65
E-mail: stanislaw.zachara@alfalaval.com

Therese Tonning, Marketing Communication Manager
Business Unit Brazed & Fusion Bonded Heat Exchangers, Energy Division, Alfa Laval
Phone: +46 46 36 72 09
E-mail: therese.tonning@alfalaval.com

Alfa Laval

Alfa Laval działa w obszarach energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody, oferując swoją wiedzę, produkty i usługi dla szerokiej gamy branż działalności gospodarczej w około 100 krajach. Firma jest zaangażowana w optymalizację procesów, tworzenie odpowiedzialnego wzrostu i przyspieszanie postępu - zawsze idzie o krok dalej, aby wspierać klientów w osiąganiu ich celów biznesowych i celów zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne technologie Alfa Laval są dedykowane do oczyszczania, rafinacji i ponownego wykorzystania materiałów, promując bardziej odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Przyczyniają się one do poprawy efektywności energetycznej i odzyskiwania ciepła, lepszego uzdatniania wody i redukcji emisji zanieczyszczeń. W ten sposób Alfa Laval przyspiesza nie tylko sukces swoich klientów, ale także ludzi i planety. Codziennie ulepszamy świat. Chodzi o to, aby rozwijać się lepiej - Advancing better™.

Alfa Laval zatrudnia 16,700 pracowników. Roczna sprzedaż w 2020 roku wyniosła SEK 41,5 mld (ok. EUR 4 mld). Firma jest notowana na giełdzie Nasdaq OMX.

www.alfalaval.pl

O firmie Stena Recycling

Stena Recycling sprawia, że recykling staje się zrównoważonym biznesem. Zatrudniając 3,000 zaangażowanych pracowników w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Polsce, Niemczech i Włoszech, Stena Recycling codziennie tworzy długoterminowe rozwiązania zarówno dla klientów, jak i dla całego społeczeństwa. Oprócz wydajnego i tworzącego wartość recyklingu, Stena Recycling oferuje usługi takie jak Design for Recycling, mające na celu zwiększenie stopnia recyklingu produktów już na etapie projektowania. Stena Recycling jest częścią Stena Metall Group.

www.stenarecycling.com

Re-Made to matter
Upgrade to a new plate heat exchanger and get a refund for your old equipment

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej o partnerstwie i programie wymiany Re-Made to matter, odwiedź stronę Alfa Laval - Re-Made to matter
 Informacje na temat programu w języku szwedzkim można znaleźć na stronie
www.alfalaval.se/remade.

Powiązane treści: