Ekstrakcja tlenku glinu wymaga energochłonnych procesów, jak roztwarzanie, odparowanie i ogrzewanie roztworu. Wyzwanie? Jak najlepiej odzyskać i wykorzystać ponownie ciepło odpadowe z procesu by zmniejszyć koszty i poprawić rentowność. Aby można to zrobić, producenci aluminium muszą mieć odpowiedni know-how procesowy, jak również niezawodne urządzenia i inteligentne usługi, które optymalizują pracę instalacji, minimalizują przestoje oraz zwiększają zyskowność.

Zmniejszanie kosztów produkcji tlenku glinu

Zakłady przetwórcze rud aluminium stale muszą stale mierzyć się z problemami – od ciągłych wyzwań związanych z energią i ograniczonym zasobem boksytów po zgodność z regulacjami środowiskowymi. Jednocześnie koszty muszą być redukowane, a rentowność poprawiana.

Roztwarzanie, odparowanie, podgrzewanie roztworu oraz inne procesy generują duże ilości ciepła. Wykorzystanie go ponownie w inteligentny sposób może przynieść znaczące oszczędności energii i większe zyski.

Charakteryzujące się ekstremalnie wysoką sprawnością wymiany ciepła i wysoką odpornością na korozję kompaktowe płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval z łatwością obsługują agresywne media w trudnych warunkach pracy

Nasze uszczelkowe wymienniki ciepła mogą spełniać podwójne funkcje, np. odbierać ciepło z zatężonego roztworu i jednocześnie wykorzystywać je do podgrzewania wstępnego roztworu przed odparowaniem.

Uszczelkowe wymienniki ciepła Alfa Laval wykorzystują opary z odparowania roztworu w celu ogrzewania wstępnego tego roztworu przed podaniem go z powrotem do wyparek. Znacząco obniża to zużycie energii, skraca czas przestojów i minimalizuje potrzebę serwisowania.

Zajmujące niewiele miejsca, łatwe w instalacji oraz wydajne energetycznie wymienniki ciepła Alfa Laval charakteryzują się wysoką turbulencją przepływu, co zmniejsza ryzyko ich zarastania w czasie pracy. To sprawia również, że czyszczenie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem oraz czyszczenie chemiczne jest wysoce skuteczne, co z kolei skraca przestoje do minimum.