Odsalanie ropy

Usuwanie soli i cząstek stałych z ropy jest bardzo ważne dla produkcji w rafineriach. Proces ten stawia wysokie wymagania wobec wymienników ciepła. Ponadto, niezbędne jest odpowiednie schłodzenie wody odciekowej, by można było ją uzdatnić w oczyszczalni. Niezależnie od tendencji do zarastania ani agresywności korozyjnej odcieku z odsalania, wymienniki Alfa Laval zapewniają maksymalną wydajność wymiany ciepła i niezawodność.

Image for crude oil desalting 640x360 large

Usprawnianie procesu odsalania ropy

Obniżanie zawartości soli do akceptowalnych poziomów w ropie naftowej powoduje że tendencja do zarastania w całym procesie jest duża. Stosując wymienniki ciepła Alfa Laval które charakteryzują się małą tendencją do zarastanie poprawia niezawodność procesu i optymalizuje chłodzenie odcieku.

Zwiększanie wydajności energetycznej procesu odsalania w rafineriach

Odzysk energii z odcieku z odsalania służy dwóm celom. Po pierwsze, odzyskana energia wykorzystywana jest do podgrzania wstępnego wody podawanej do węzła odsalania w celu zwiększenia wydajności procesu. Po drugie, odzysk energii skutecznie chłodzi wodę odciekową przed uzdatnianiem w oczyszczalni. Wymienniki Alfa Laval pracujące w całkowitym przeciwprądzie umożliwiają osiągnięcie temperatury zbliżenia wynoszącej 5°C, co maksymalizuje odzysk ciepła.

Ograniczanie zarastania w procesie odsalania

Zarastanie w wymiennikach węzła odsalania ma negatywny wpływ na odzysk energii oraz, jeśli odciek nie jest dostatecznie schłodzony, jego wysoka temperatura może zakłócić pracę oczyszczalni ścieków.

Istnieją różne rodzaje zarastania, w tym wytrącanie się soli z upływem czasu, zapychanie osadem w czasie wymywania płuczki lub wytwarzanie się warstwy oleju na powierzchni wymiany ciepła powoduje to zmniejszenie wydajności wymiany ciepła.

Niezmiernie ważne jest, by w zależności od natury oraz intensywności zarastania zaprojektować i zamontować odpowiedni typ wymiennika ciepła, aby maksymalnie wydłużyć okresy pracy między pracami serwisowymi.

Alfa Laval posiada duże doświadczenie oraz szeroki asortyment wymienników ciepła o budowie spowalniającej zarastanie dzięki czemu stosując nasze wymienniki osiągniesz najlepsze rozwiązanie dla problemu zarastania w Twojej instalacji.

Odporność na korozję

Odciek z węzła odsalania zawiera wysokie stężenie chlorków. Aby zminimalizować lub wyeliminować problemy z korozją należy dobrać odpowiedni materiał na podstawie stężenia soli, wartości pH oraz temperatury.

Stosowanie wysokogatunkowych, odporny na korozję materiałów w tradycyjnych wymiennikach płaszczowo-rurowych jest bardzo kosztowne. Wybór tego samego materiału dla wysoce wydajnych wymienników Alfa Laval jest znacznie atrakcyjniejsze kosztowo, ponieważ powierzchnia wymiany ciepła jest co najmniej trzy razy mniejsza niż w porównywalnych wymiennikach płaszczowo-rurowych, a płyty wykonane są z cienkiej blachy. Sprawia to, że stosowanie  materiałów odpornych na korozję i wydłużających żywotność krytycznie ważnych urządzeń procesowych jest zarówno łatwy jak i ekonomicznie uzasadnione.

Oszczędności CAPEX

W celu uzyskania wysokiego odzysku ciepła, minimalnego zarastania oraz mniejszej korozji, niezbędne jest zastosowanie kilku dużych wymienników płaszczowo-rurowych zamontowanych szeregowo i zbudowanych z wysokogatunkowego materiału. Aby zapewnić maksymalnie długi czas pracy, zalecany jest montaż urządzeń zapasowych. Jednakże, jest to bardzo kosztowne rozwiązanie – zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu urządzeń, jak i ich montażu.

Wysokowydajne wymienniki ciepła Alfa Laval mają kompaktową, oszczędną przestrzennie budowę, charakteryzują się niewielkim zarastaniem i są wykonane z wysokiego gatunku materiałów odpornych na korozję. Dzięki temu można zmniejszyć zarówno rozmiar, jak i liczbę potrzebnych wymienników, co obniża łączny koszt urządzeń w stanie zamontowanym.

Sprawdzone wymienniki ciepła dla odsalania ropy

Na całym świecie w procesach odsalania ropy pracuje około 100 wymienników ciepła Alfa Laval. Maksymalizują one stopnień podgrzania wody podawanej do węzła odsalania w tym samym czasie wydajnie chłodząc wodę odciekową. Jednocześnie, nasze wymienniki ciepła zapewniają rafineriom długi czas pracy między przestojami oraz wydłużoną żywotność urządzeń.