Wyszukaj 

Formularz zapytania do Alfa Laval w

Proszę wybrać kraj

Produkcja gazu koksowniczego

Gaz koksowniczy to produkt uboczny powstający podczas produkcji koksu stosowanego w produkcji stali. Jednakże zawarte w nim zanieczyszczenia sprawiają, że nie da się go wykorzystać jako paliwo lub surowiec produkcyjny. Alfa Laval dysponuje wysoce wydajnymi rozwiązaniami jego oczyszczania, od chłodzenia i oczyszczania gazu do produkcji benzolu, które umożliwiają obniżenie kosztów, poprawienie uzysku oraz odpowiedzialną środowiskowo obróbkę gazu.

  • Urządzenia i rozwiązania
  • Usługi serwisowe

Coke oven gas processing

Na pulsie obróbki gazu koksowniczego

Przetworzenie surowego gazu koksowniczego w czyste paliwo przy użyciu najbardziej przyjaznych środowisku i ekonomicznych metod wymaga wydajnych energetycznie procesów w celu redukcji emisji szkodliwych substancji oraz minimalizacji skażeń w wodzie odpadowej. Alfa Laval oferuje inteligentne rozwiązania, które to umożliwiają.

Chłodzenie surowego gazu koksowniczego umożliwia odzysk produktów ubocznych, takich jak smoła, naftalen, benzen, amoniak i siarkowodór ze strumieni skroplin i gazu pozostałych po chłodzeniu. Dziś wiele z tych produktów ubocznych taniej jest wyprodukować z użyciem innych technologii. Dlatego elementem, na którym skupiają się nowoczesne instalacje produktów ubocznych koksowania, jest taka obróbka gazu, by mógł on być stosowany jako czyste, przyjazne środowisku paliwo.

Chłodzenie wstępne

Niezależnie od tego, czy układ chłodzenia wstępnego jest otwarty, czy zamknięty, Alfa Laval posiada wysoko wydajne urządzenia, które poradzą sobie z tym zadaniem. W przypadku bezpośrednich układów chłodzenia wstępnego wymienniki spiralne Alfa Laval łatwo radzą sobie z brudną wodą chłodzącą. Jednokanałowa budowa wymienników spiralnych sprawia, że urządzenie charakteryzuje się samooczyszczaniem, co zapewnia jego wydajną i niezawodną pracę. 

W przypadku pośrednich układów chłodzenia początkowego z poziomymi wymiennikami płaszczowo-rurowymi, Alfa Laval proponuje uszczelkowe wymienniki ciepła w zamkniętych pętlach chłodzenia. Zapewnia to oddzielenie urządzeń procesowych od medium chłodzącego i umożliwia maksymalną wydajność.

Oczyszczanie smoły

Ekstrakcja wysokiej jakości smoły węglowej jako produktu ubocznego z procesów obróbki gazu koksowniczego może być doskonałym źródłem dodatkowych przychodów. Trójfazowe wirówki dekantacyjne Alfa Laval z maksymalną wydajnością usuwają frakcję stałą i wodę zawartą w surowej smole.

Usuwanie amoniaku i siarki

Właściwości amoniaku i siarkowodoru sprawiają, że ich usunięcie jest priorytetem w instalacjach gazu koksowniczego. Niezależnie od rodzaju technologii, Alfa Laval oferuje wysokowydajne rozwiązania usuwania tych związków.

Wymienniki Alfa Laval Compabloc i wymienniki spiralne Alfa Laval zapewniają dużo lepszą sprawność cieplną niż tradycyjne wymienniki płaszczowo-rurowe. Są też wystarczająco odporne, by poradzić sobie z charakterystycznym dla obróbki gazu koksowniczego zarastaniem oraz  korozyjnymi warunkami pracy.

Produkcja benzolu

Benzol to mieszanina związków chemicznych składająca się głównie z benzenu, toluenu i ksylenu. Benzol oddzielany jest z gazu koksowniczego w absorberze a następnie odpędzany parą z oleju płuczkowego. Jeśli układ absorpcji i desorpcji ma mieć możliwie najmniejsze rozmiary, niezastąpione są wymienniki Compabloc. Oferują one nieporównanie lepszą wydajność niż tradycyjne instalacje z wymiennikami płaszczowo-rurowymi. Ich kompaktowa budowa i wysoka sprawność wymiany ciepła zapewnia oszczędność przestrzeni, mniejsze koszty instalacji oraz zmniejszone zużycie pary.

Formularz zapytania

Zapytanie ofertowe o Produkcja gazu koksowniczego